Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plány s haldami má Diamo, musí vypilovat koncepci

Milín /FOTO, VIDEO/ - Zástupci státního podniku Diamo opět potvrdili, že smlouva 
s firmou Ekototalbau nehrozí. Nepopírají ale, že má podnik 
s haldami do budoucna svoje plány.

21.7.2016
SDÍLEJ:

Schůzka v Milíně kvůli haldě č. 15 u Brodu. Ředitel odštěpného závodu státního podniku Diamo v Příbrami Zbyněk Skála.Foto: Markéta Jankovská

Záměr likvidace kameniva z odvalu č. 15 u Brodu opět zvířil emoce mezi obyvateli okolních obcí.
Ministerstvo životního prostředí totiž zaslalo městu Příbram po jeho nesouhlasném vyjádření k věci před necelým rokem, i dotčeným obcím posudek, který těžbu doporučuje. Znovu se tudíž zvedla vlna protestu.

SETKÁNÍ V MILÍNĚ KVŮLI ODVALU U BRODU

Na toto téma se proto 
v úterý odpoledne v Milíně na radnici uskutečnila schůzka starostů dotčených obcí, zástupců občanských sdružení, osadních výborů, zástupců Středočeského kraje, státního podniku Diamo a firmy Ekoinvest, která mokrou metodou už roky likviduje například odval č. 16 u Bytízu (o hlučnosti tohoto provozu by mohli vyprávět obyvatelé Hájů…)

Nyní se ale nejvíce jedná o „patnáctce" mezi Brodem a Lešeticemi, kde o kamenivo usiluje firma Ekototalbau. Ta podle názorů všech protestujících nemá zájem na ničem jiném, než na zisku. Její metoda těžení se jeví jako neekologická, prašná, z celkového pohledu zdravotně závadná.

Se záměrem firmy Ekototalbau těžit z odvalu č. 15 hlušinový materiál po hornické uranové činnosti pro výrobu tříděného kameniva Rada města Příbrami nesouhlasila již v srpnu loňského roku, kdy k záměru město vzneslo zásadní výhrady. „S vypořádáním našich námitek nesouhlasíme. Jsme toho názoru, že nebyl dostatečně posouzen vliv záměru na pohodu bydlení, na dopravní zátěž dotčených komunikací, nebyl doplněn a vyhodnocen zoologický průzkum tak, jak město Příbram požadovalo a nebyla navržena žádná opatření k ochraně cyklostezky," zopakoval při schůzce důvody nesouhlasu radních starosta Jindřich Vařeka.

Ze zákona musí být k záležitosti ohledně plánované těžby a úpravy kameniva 
z odvalu šachty č. 15 Ministerstvem životního prostředí ČR uspořádáno veřejné projednávání. Bližší informace o jeho konání ale radnice ještě nezná.

POSUDEK SI PŘÍZNIVCE NEZÍSKAL

Starosta Milína Pavel Nekl na schůzce připomněl, že 25. července uplyne měsíční lhůta, kdy se všichni zúčastnění mohou vyjádřit 
k odbornému posudku 
o odtěžení šachty č. 15. „Měli bychom dát prostor odborníkům, máme tady zástupce Diama, kteří nám jistě sdělí svoje stanovisko," uvádí schůzku milínský starosta a předává slovo zastupitelce Lešetic Radce Buchové. Ta opakuje, že se na nesouhlasném stanovisku obce oproti minulosti nic nemění. „Lešetice a Brod jsou haldě č. 15 velmi blízko. V okolí je spousta jiných hald, které by se daly využít. Nesouhlasíme s vypořádáním podmínek, které zpracovatelka posudku paní Žídková uvádí. Nejsou dobře vykomunikovány. Těžba by nás zasáhla víc, než je v posudku napsáno," je přesvědčená zastupitelka Lešetic.

Účastníci setkání připomínkují kvalitu posudku. „Těžko můžeme věřit posudku, který obsahuje chyby a odpovědi na naše konkrétní otázky jsou vyhýbavé a nejednoznačné," podotýká Petr Štěpánek z Osadního výboru Brod, jehož přišel podpořit i obyvatel osady Josef Hovorka. Poukazují nejen na ohroženou kvalitu života, ale i na výskyt vzácných druhů živočichů. 


„V katastru Brod u Příbramě byl zjištěn zvláště chráněný druh slepýše křehkého a ještěrky obecné. Dále 
z údajů ve zjišťovacím řízení se v dané lokalitě může vyskytovat také zvláště chráněný krkavec velký. Výskyt chráněných druhů je zjištěn i v projektovém záměru, těžko se můžeme ztotožnit 
s závěry odborníka, kdy hlavním zájmem všech je ekonomický zisk, který
v tomto projektu není popsán. Dále na jižní patě suťového kužele odvalu č. 15, 
u obce Lešetice, byl prokázán reprodukční výskyt skokana hnědého, skokana štíhlého a čolka obecného. Je tedy absolutně nerelevantní tvrdit, že daná činnost nezničí zmíněné živočichy a zmíněné lokální biocentrum," argumentují proti posudku.

Nutno dodat, že zoologický průzkum nebyl uskutečněn.

KONCEPCE ZOHLEDNÍ 
I ZÁJMY LIDÍ

Zásadní nyní je postoj Diama. Ředitel příbramského odštěpného závodu Zbyněk Skála zopakoval, že smlouva s Ekototalbau nehrozí, i když zájemce o kamenivo už do své snahy investoval několik set tisíc korun. „Nicméně jsme tady za státní podnik, tedy za strategii státu. Ten má zpracovanou nějakou surovinovou koncepci a my jako hospodáři počítáme do budoucna s ekonomickým a ekologickým využitím zdrojů. Počítáme s přepočítáním zásob, počítáme s tím, že materiál, který tady je, budeme nadále zpracovávat," říká Zbyněk Skála a tím rozsvítil další otazník, zda vůbec obavy lidí a protesty mají do budoucna nějaký smysl. Jak chce Diamo přesvědčit obyvatele o neškodnosti těžby?

„Máme připravenou strategii, jejíž součástí bude 
v neposlední řadě také bilance společenských zájmů, nejen hospodářských. Snažíme se hledat argumentaci, na základě které bude možné kamenivo z hald odtěžit. Víme, že některé odvaly nebude možné využít, jako například u Památníku Vojna, který dokresluje atmosféru místa, některé by zas mohly být zajímavé z hlediska přírodovědného. Na základě všech potřebných informací, které ještě nemáme sebrány, předpokládáme, že první varianta koncepce, z níž vyplyne, 
o které haldy je do budoucna zájem a z jakých důvodů, by měla být vyhotovena ke konci roku," dodává vedoucí vývojových programů Diama Pavel Rychtařík.

VEŘEJNOST SE MŮŽE 
ZEPTAT ODBORNÍKŮ

Otázky na tělo odborníkům ohledně technologií zpracování kameniva může veřejnost pokládat při projednání v příbramské sokolovně, které se koná 26. července od 15 hodin.

Autor: Markéta Lišková

21.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Ilustrační foto

Kam na fotbal: 1. FK Příbram přivítá Ústí nad Labem

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Střední Čechy – Vydrží, nebo lze očekávat změny? Řeč je o pevnosti aktuální středočeské koalice, v jejímž případě se zdá, že navenek vyvřelo dlouhodobější napětí. A vlastně i spory.

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Příbram – Filmový dokument o pouti do Santiaga de Compostelo stál u zrodu nápadu Jindřicha Smítky jednou se na tuto pěší cestu vydat. Od myšlenky k činu mu to sice trvalo zhruba ještě deset let, ale nyní má svůj splněný sen za sebou a přemýšlí o dalších cestách. O pouti do Santiága nyní pořádá besedy. Ve středu se jedna konala v Příbrami a další se uskuteční v polovině listopadu v Lázu. 

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Příbram - Dvě legendy divadla Semafor Jiří Suchý a Jitka Molavcová vystoupí v příbramském divadle. V jejich podání zazní největší hity nejen autorské dvojice Suchý Šlitr, které stačily během své existence zlidovět. 

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení