V Institutu onkologie a rehabilitace v Nové Vsi pod Pleší mají nyní pacienti možnost strávit svůj ozdravný pobyt v Rezidenci Na Pleši s nadstandardní nonstop péčí. Takových míst pro lidi, kteří potřebují mít k dispozici 24 hodin denně odbornou pomoc, je v České republice zoufalý nedostatek.

Před rokem, po převzetí institutu novým vlastníkem společností Asklepion, začaly rozsáhlé investice přesahující 40 milionů korun, které zahrnuly také razantní rekonstrukci původní ředitelské vily, jež nyní slouží jako lůžkové oddělení. Mezi další novinky patří například také přístroj pro přesné plánování onkologické léčby simulátor radioterapie Terasix, jenž vyšel na 11,5 milionu korun, nebo velice účinný aparát za 400 tisíc korun, který slouží k takzvané léčbě rázovou vlnou. Novým majitelům se také podařilo vyvést onkologické oddělení ze ztrátového hospodaření.

„Všechna oddělení nemocnice Na Pleši jsou průběžně uváděna do standardu, který je v jiných zdravotnických zařízeních v republice považován za nadstandard,“ uvedl Roman Šmucler, jednatel institutu. „Veškeré práce na Rezidenci Na Pleši i v objektu nemocnice probíhají bez krajských i státních dotací, které byly původně naplánovány v řádech stamilionů korun, ale nyní jsou zrušeny,“ dodal Roman Šmucler k financování projektu.

V současnosti je situace v domovech pro seniory značně zoufalá, na jedno lůžko čeká ve Středočeském kraji 34 zájemců, jejichž stav vyžaduje nepřetržitou péči. Ve státních, městských či krajských domovech důchodců schází dohromady přes tři sta tisíc volných lůžek pro staré lidi, kteří potřebují pomoc druhých.

Rezidence Na Pleši poskytuje za příplatek patnáct lůžek pro své klienty, u nichž je nutný čtyřiadvacetihodinový dozor, onkologické pacienty, seniory či dlouhodobě nemocné lidi. Každý pokoj je nadstandardně vybaven, nechybí lednička, televize, elektrická polohovatelná postel a o dozor se permanentně starají všeobecné sestry a spolupracující lékař.

„Sestry pomáhají klientům s oblékáním, přijímáním potravy, pravidelně a na přání polohují, nacvičují s nimi chůzi a podobně. Samozřejmostí je příjemná konverzace s klienty, sociální péče, a pokud to zdravotní stav dovoluje, vezmou sestry pacienta do parku na procházku,“ doplnila Anna Bielecká z tiskového oddělení společnosti Asklepion.

Jedním z prvních pacientů v rezidenci je nyní také Ema Wylitová. „Jsem tu opravdu moc spokojená, jak s prostředím, tak také s přístupem personálu,“ svěřila Deníku své dojmy Ema Wylitová, která je v institutu na třítýdenním pobytu.

S institutem na Pleši v současnosti úzce spolupracuje také novoknínská charita, která zajišťuje díky svým dobrovolníkům péči o pacienty, kteří přejdou z pobytu do domácího léčení. „Našich sedmdesát pečovatelek se stará o zhruba šest set lidí na Příbramsku, ale i na Benešovsku, Berounsku či v okrese Praha – západ. Jsme k dispozici i v případech, kdy selhává třeba funkce rodiny, pak se jí snažíme zastoupit,“ řekla Vladimíra Řídká z novoknínské charity.