Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hadí královna už po staletí střeží na Plešivci zlatý stůl

Příbramsko - Plešivec, meka trampů, kopec, který je opředen množstvím příběhů, pověstí a legend, a samozřejmě oblíbené turistické místo.

24.2.2011
SDÍLEJ:

Na Čertovu kazatelnu se o Filipojakubské noci slétávají čarodějnice a obcují zde s ďáblem.Foto: Robert Nusl

Dostat se na vrch Plešivec není vůbec žádný problém, protože v těsné blízkosti vede železnice a autem je to také možné. Na kopec už ale musíte po svých.

Pokud vyrazíte z Rejkovic, kde je železniční zastávka (pouze na znamení), půjdete na vrchol po zelené. Je to sice nejkratší cesta, ale budete stoupat po nejstrmějším svahu.

Zelená vás zavede po západním svahu Plešivce přímo na jeden z vrcholů. Cestou můžete obdivovat i zajímavou flóru. Nahoře se ocitnete na takzvané Čertově kazatelně, odkud je nádherný výhled.

Odtud kousek po červené přijdete na druhý vrchol, který je blízko Fabiánovy zahrádky. Na druhé straně Plešivce jsou další krásná a přitažlivá místa.
Podle jedné z mnoha pověstí střeží na Plešivci sluj s kamenným stolem a zlatým pokladem hadí královna. Sídlí prý v Krkavčích skalách ve východním svahu kopce.

Velkým lákadlem pro turisty je například Smaragdové jezírko, odkud směrem k Viklanu je spousta studánek s výbornou vodou. Viklan je velkou ikonou Plešivce. Už se však nehýbe. Traduje se, že do něho uhodil blesk a mnohatunový kámen si sedl pevně navěky. Přitom dříve ho rozhoupalo i dítě.

Pokud plánujete vícedenní výlet, v přlehlých Jincích je možnost dobrého ubytování například v hotelu Kratochvíl nebo v hotelu Jince. V těchto zařízeních se pochopitelně můžete i najíst a občerstvit, ale nejsou to jediná restaurační a ubytovací zařízení v Jincích.

Brdský Plešivec, Olymp kraje, keltské oppidum, hora plná zázraků, to je jen krátký výčet názvů tohoto strážce brdských vrchů. Nachází se nedaleko městečka Jince. Jeho vrchol sahá do výše 653 metrů nad mořem. Podle jeho názvu Plešivec, nebo také „Plechý“ lze usoudit, že vrchol kopce byl kdysi zřejmě holý. Již od dob starých Keltů byl kopec obydlen a na jeho vrcholu se nacházelo oppidum o rozloze 56 hektarů, což jej řadí mezi největší oppidia v naší vlasti. Hradiště zde stálo už na přelomu doby bronzové a železné. Tato kultura se nazývala Knovizská a datuje se do 9. až 7. století před naším letopočtem. Dokladem osídlení jsou i archeologické nálezy bronzových nástrojů a ozdobných předmětů. Ne všechny nálezy se dochovaly, mnohé z nich skončily ve výhních kovářských mistrů. V současné době lze ještě spatřit staré valy hradiště. Původní krajina se zde však výrazně změnila. Především těžbou kamene ve zdejší skalnaté krajině. Těžba tu vykrojila terasovitá prostranství a poničila původní skály. Říká se, že zde stávalo městečko, které zaklel do kamení sám čert.

Autor: Robert Nusl

24.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení