Dar, který Moldavské republice česká vláda schválila, je v hodnotě 35 milionů korun. Ze zásob Ministerstva vnitra poskytne Česká republika Moldavsku také 300 tisíc roušek, 100 tisíc ochranných rukavic a pět tisíc ochranných obleků. Přepravu do Moldavské republiky zajistí Hasičský záchranný sbor ČR. Ten je totiž ze zákona pověřen organizací příjmu a poskytování humanitární pomoci v České republice, a to ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí.

„Naše zásoby ochranných prostředků jsou dostačující, takže můžeme pomáhat ostatním zemím. V současné krizi musíme držet při sobě,“ řekl k materiální pomoci ministr vnitra a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček.

Záchranáři v době koronaviru.
Pacienti čekají na záchranku déle než dřív. I kvůli ochranným oblekům

V úterý v odpoledních hodinách proběhla nakládka nejen v Sedlčanech, ale také ve skladu v Opočínku (Pardubicko). Následovat bude přesun do brněnského Školního a výcvikového zařízení HZS ČR, odkud příslušníci a technika Záchranného útvaru HZS ČR vyjedou ve středu ráno. Do moldavského Kišiněvu má pomoc dorazit v pátek.

Letos jde již o druhou zásilku humanitární pomoci, kterou organizuje HZS ČR. První se uskutečnila na počátku nového roku a směřovala do Severní Makedonie.

Česká republika vyhověla i žádosti Peruánské republiky a předá velvyslanci tohoto jihoamerického státu 400 tisíc obličejových masek.