Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plzeňáci hledají trasu pro zprůjezdnění centrálních Brd

Příbram – V letních měsících utichl ruch kolem rušení Vojenského újezdu Brdy a příprav na vyhlášení CHKO Brdy. Ale jen zdánlivě.Zatímco středočeské obce vyčkávají, Plzeňský kraj rozhodně nezahálí. Několikrát se po červnové povodni mihly v tisku zmínky ze strany obcí na druhé straně Brd o nutnosti vystavět na Klabavě poldr. Jeho výstavbu odůvodňuje krajský úřad jako ochranu před rozvodněnou Klabavou. Hráz má být v lokalitě Amerika. Jenže přehrada by v případě naplnění zatopila zámeček Tři trubky a údolí Klabavy, které je cenné už jen výskytem chráněných rostlin.V poslední době se také často diskutuje o návrhu aktualizace Zásad územního rozvoje Plzeňského kraje. V odůvodnění se také dočteme, že z hlediska lepšího napojení na dálnici D5 nejen Strašic, ale i území bývalého vojenského újezdu Brdy je navržena změna vedení silnice III. třídy III/11721. V aktualizaci bylo změněno vymezení koridoru v úseku Mýto – Medový Újezd, vymezení dále směrem na Strašice a napojení končí na hranici s vojenským újezdem na Padrť nebo na Skořice. Naskýtá se otázka, kudy by v případě zprůjezdnění centrálních Brd vedla komunikace, když kraj prosazuje poldr a silnice od Strašic do centra Brd by tak byla nereálná?

7.7.2013 6
SDÍLEJ:

Rozvodněná Klabava u třítrubeckého zámečku při červnové povodni v loňském roce.Foto: Karel Hutr

Zprůjezdnění by znamenalo vést komunikaci přes padrťskou kotlinu. Jenže ta je součástí evropsky významných chráněných území Natura 2000 a v návrhu CHKO je v nejpřísnější chráněné 1. zóně. Podle ochranářů patří Padrťsko mezi nejcennější lokality v Brdech.

Že to Plzeňský kraj myslí vážně, dokazuje snaha o územní studii, kterou zadal nově k vypracování a to právě rozšířením studie na území středních Brd. Studie má řešit zprůjezdnění Brd, vodní hospodářství a využití území pro turistiku a prostě, jak název napovídá, pro rozvoj.

Hejtman Plzeňského kraje Milan Chovanec už po červnových povodních potvrdil zájem o stavbu poldru. „Letošní povodně opět potvrdily, že pro ochranu obcí z Rokycanska a jihu Plzeňska jsou nutná protipovodňová opatření v Brdech. Plzeňský kraj na nich ve spolupráci s Povodím Vltavy a dotčenými obcemi začne pracovat ihned poté, co stát převede část katastrů rušeného vojenského prostoru na obce z Plzeňského kraje," řekl hejtman.

Místo, kde se má poldr vybudovat, je dané. Povodí Vltavy nechalo už v roce 2006 zpracovat studii, která řeší způsoby zpomalení odtoku vody z Brd. „Byly navrženy velké nádrže, tedy poldr, v kombinaci s menším a poldry na přítocích do Klabavy. Koncepce řešení je jasná," řekl šéf plzeňského Povodí Vltavy Miloň Kučera.

Plzeňský kraj tudíž čeká na přidělení katastrů v Brdech a pak bude své plány realizovat. Nejsou ale tyto plány tak trochu v rozporu se záměrem ponechat krajinu středních Brd po zrušení újezdu v takovém stavu, v jakém ji udržela armáda? Tedy bez zástavby, bez oficiálního zprůjezdnění.

Co na to říká Karel Urban z újezdního úřadu, jenž má na starosti i ochranu přírody v zatím vojenské části Brd?

„Suchý poldr u Ameriky by znamenal zničení lokality Třítrubeckého údolí a demolici zámečku. Pak je sporné dopravní řešení, komunikace by musela protnout velmi cennou lokalitu Padrťské kotliny, protože spojení Plzeňský kraj – Středočeský kraj je kvůli poldru potom možné pouze přes Padrťě," míní Karel Urban. (kh, čtk)

Autor: Redakce

7.7.2013 VSTUP DO DISKUSE 6
SDÍLEJ:
Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Vizualizace přestupního terminálu v Sedlčanech.

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení