Význam vzájemné součinnosti Probační a mediační služby ČR (PMS) a orgánů činných v trestním řízení vzrůstá s aktuálním vývojem trestní politiky státu i EU. S novelizací zákona o soudnictví ve věcech mládeže a účinností nového trestního zákoníku od 1.1. 2010 vzrostly požadavky na činnost PMS (nejen) v souvislosti s organizací a kontrolu tzv. alternativních trestů a opatření.

PMS se aktuálně zaměřuje na osobnostní profil pachatele, podporu poškozeného a usiluje o nápravu vztahů (mediaci) záhy po vzniku trestního konfliktu.
Před rozhodnutím o vině a trestu PMS napomáhá zejména komunikaci mezi účastníky trestního sporu, napomáhá kompenzaci škod hmotných i morálních, rozšiřuje informace týkající se okolností trestného činu, možnostech jeho řešení, analyzuje osobní a sociální situaci pachatele, míru jeho motivace k nápravě spáchaného skutku, včetně připravenosti a podmínek řádného výkonu opatření nebo trestu odnětí svobody, který ještě nemusí být bezprostředně spojen s jeho výkonem.

Bez přístupu k informacím nemůže PMS účinně zpracovávat podklady pro rozhodování státního zástupce nebo soudce, motivovat pachatele k převzetí odpovědnosti za spáchaný skutek, podpořit oběť trestného činu a zajistit jí důstojné postavení v celém průběhu trestního řízení (pozn. pachatel má vždy právo požádat o přidělení advokáta nebo je mu přidělen ex offo, poškozený tuto možnost nemá nebo ji neumí využít).

Cílem spolupráce Policie ČR a PMS ČR je tak vzájemná výměna informací týkajících se okolností porušení zákonných norem, osoby a příp. i kriminální kariéry pachatelů trestné činnosti, v neposlední řadě snaha o maximální eliminaci rizik pobytu na svobodě u těch jedinců, kteří si neváží příležitosti prokázat na svobodě, že jsou schopni řádného života a mohou potencionálně představovat společenskou hrozbu.

Společným zájmem Policie ČR a PMS ČR je také zajištění prvku kontroly výkonu vybraných trestů (zejména trestu domácího vězení a trestu zákazu vstupu na sportovní, kulturní nebo jiné společenské akce), a v neposlední řadě změna dosavadních systémových přístupů jak k pachatelům trestné činnosti, tak zejména k poškozeným - jejich obětem.