Minulý víkend se u Knížecí studánky ve Středních Brdech sešli, aby brdské přírodě jarním úklidem alespoň trochu odlehčili od odpadu. Tentokrát se zaměřili na v lese se povalující pneumatiky z nákladních automobilů.

"Podařilo se jich vytahat a shromáždit na místě vhodném k odvozu celkem 27. Jejich další likvidaci zajistila obecnická lesní správa Vojenských lesů a statků ČR," sdělil Deníku Petr Ježek z Vojenského historického sdružení Brdy.

V lesích se ale povaluje stále více dalších odpadků po návštěvnících všeho druhu. Bohužel se dá podle obalů od sušenek, igelitových sáčků či odhozených „petek“ poznat, kde si kdo z návštěvníků zrovna udělal piknik nebo, kudy prostě někdo prošel či projel na kole. O sběr těchto odpadků se v Brdech průběžně starají zaměstnanci Vojenských lesů a statků ČR nebo Lesů ČR.

"Nakonec dialog nás dobrovolníků vedený s okolo procházejícími turisty, kteří se s mapou v ruce ptali na cestu k Velkému Toku, celkem výstižně charakterizuje přístup některých jedinců k přírodě nejen vojenského výcvikového prostoru Brdy," konstatoval Petr Ježek. Na otázku turistů, co to tady děláte, odpověděli, že tahají pneumatiky z lesa. "A proč? Vždyť je to tu vojáků…,“ zněla nechápající reakce turistů.