Pomůže bojovat proti tomuto nešvaru odhazovat pneumatiky, kde nás napadne, fungování mobilní linky? Na Příbramsku má vzniknout v blízké budoucnosti mobilní linka, která se postará o ekologickou likvidaci vysloužilých pneumatik. „Zákazníky, kteří budou službu využívat, se mají stát především obce a subjekty, u kterých vysloužilé gumy nejčastěji skončí. Jedná se tedy o vrakoviště, servisy, autodopravce či logistická centra,” řekl jednatel firmy Petr Kozel.

Likvidace by měla probíhat rozdrcením celé pneumatiky a následným přeměněním na granulát, který bude využíván v mnoha odvětvích. Granulát se může využívat na speciální pružné a netoxické povrchy pro dětská hřiště, na moderní mulčovací směsi pro kutily. Dále na podestýlky pro hospodářská zvířata, prachové filtry. To jsou jen některé z možností, které granulát z použitých pneumatik nabízí. Hmota má totiž ideální vlastnosti. Je pevná, pružná, dobře se váže k ostatním příměsím a absolutně neovlivňuje životní prostředí.

Cest, jak zlikvidovat staré automobilové pneumatiky, je několik. V první řadě je to skládkování, které je prostorově náročné a ekologicky ne příliš přijatelný způsob, jak se nepotřebných gum zbavit. V druhé řadě se jedná o spalování s vysokým zatěžováním životního prostředí. Třetí způsob je prokazatelně nejlepší. Ale v ČR také nejméně využívaný. Jedná se o ekologickou likvidaci pneumatiky pomocí řezací a drticí linky. Z překážejícího odpadu tak vznikne užitečný granulát. První dvě varianty zatěžují životní prostředí a jsou tedy méně vhodné.

Celý koncept ekologické likvidace pneumatik velmi dobře ctí zásady trvale udržitelného rozvoje. Z jedné nepotřebné suroviny totiž vznikne surovina jiná s dalšími možnostmi využití. Výrobní linka je totiž schopna přeměnit pneumatiku na granulát, který pak lze dále využívat na mnoho způsobů. Ročně se likviduje v naší republice přibližně 70 tisíc tun. Západní svět je již dávno zařadil mezi plně recyklovatelné položky, v České republice působí stále spíše problémy. Výhledově by se to však mohlo změnit.

Možností, jak s granulátem naložit je spousta. A další nové postupně přibývají. Mezi ty nejčastěji využívané patří automobilový průmysl a výroba nárazníků, těsnění a dalších součástí, zemědělství, kde je využíván jako univerzální mulčovací materiál. Dále je granulát možné využívat v těžkém průmyslu a také stavebnictví.
Pro Českou republiku, kde jsou věčně rozbité silnice je nadějí právě gumový asfalt, který je opět vyráběn z gumového granulátu. To vše může vyřešit mobilní linka, která vzniká na Příbramsku. Linka dokáže zpracovat až 30 tun pneumatik denně