Podle Hoyera vyšel květen teplotně mírně nadnormální, když průměrná teplota 12,7 °C je 1,2 °C nad dlouhodobým normálem. „Srážkově byl ale silně nadnormální. Měsíční úhrn 107,4 milimetru je 160 procent dlouhodobého normálu. Pomyslná hranice 100 milimetrů nebyla dosažena v žádném z měsíců roku 2008. Naposledy se tak stalo v září 2007, kdy napršelo 101,1 milimetru,“ připomněl Hubert Hoyer.

Značné výkyvy byly v květnových teplotách. Ty nejzásadnější, které měly nepříznivý vliv nejenom pro nemocné lidi, ale i pro ty, kteří netrpí žádnými chorobami, přišly po dvacátém dni měsíce. Nejteplejší období bylo od 20. do 26. května, kdy vrcholily maximální teploty. „Nejteplejší den přišel 26. května, kdy bylo 29,1 stupně Celsia. Večer však přišla silná bouřka, při níž spadlo 21,3 milimetrů a silně se ochladilo,“ upřesnil Hoyer.

Teplo bylo také 20. května a rtuť teploměru tehdy vyšplhala k hodnotě 25,1 stupně Celsia. „Následující den bylo 27,1 °C a 22. května se zatáhlo a například ve Věšíně a v Bohutíně padaly letní kroupy nebývalé velikosti. Rožmitál byl jejich ničivé síly naštěstí ušetřen, když jich zde spadlo pouze několik,“ doplnil Hoyer. Kroupy strhávaly listy, ničily rostoucí ovoce a lidem pustošily zahrádky. Někomu dokonce poškodily karoserie aut. Od 27. května do konce měsíce už teploty nedosahovaly dvacetistupňové hranice a 29. května bylo jenom 10,4 °C a vyskytly se i takzvané námrazové krupky, což je jedna z forem sněžení. Minimální teplota byla pouze 2,5 °C a při zemi dokonce mrzlo s teplotou mínus 1,2°C.

„Malí ledoví muži byli tentokrát výraznější než oni klasičtí. Zvláštností je jistě i výskyt ranní mlhy v posledním dni měsíce. Květen nepřinesl tak pěkné počasí jako duben, často pršelo, což mělo ovšem blahodárný vliv na vývoj vegetace. Koncem měsíce rozkvetly černé bezy a šípkové růže, a to naznačuje již počátek fenologického léta. Náhlé změny počasí negativně působily nejen na starší a nemocné, ale i na jedince, kterým obvykle změny počasí nevadí,“ uzavřel meteorolog.