Městské lesy hospodaří na 1250 hektarech v okolí města. „Loni jsme vytěžili 1145 kubíků dřeva napadeného kůrovcem a letos k 31. červenci už máme už 1125 kubíků, tedy prakticky to samé číslo a to jsme teprve v polovině roku,“ přiblížil situaci v příbramských lesích ředitel Městských lesů Příbram František Chytka.
Podle jeho slov se tak naplní vize z počátku roku, kdy se odhadovalo, že letos bude v důsledku kůrovcové kalamity vytěženo okolo dvou až dvou a půl tisíc kubíků dřeva. A to přes fakt, že letos je proti minulým letům příznivější počasí, které šíření kůrovce tolik nenapomáhá. „Bohužel množství kůrovce v přírodě je tak velké, že současné počasí ho nezastaví, ale maximálně ho zpomalí,“ dodal Chytka.
Vykácené plochy smrkových porostů se nově zalesňují především bukem, dubem nebo jedlí. V posledních letech je podíl těchto dřevin ve výsadbě Městských lesů Příbram až 75 procent. Podle odborníků je jen otázkou času, že nižší a střední polohy budou bez smrkových porostů. Vše bude záležet především na vývoji počasí. Pokud by se měla vrátit parná a suchá léta z let 2018 nebo 2019, tak prý kůrovcová kalamita bude postupovat rychleji.
Majitelé lesů tak už nyní sčítají škody. Navíc obecně se dřevo, i to zdravé, nyní prodává hůře než před třemi čtyřmi lety. Například v případě příbramských městských lesů jde minimálně o poloviční ztrátu.
„Kůrovcové dříví se prodává okolo osmi devíti set korun a zdravé dřevo se prodává v průměru za 1400 až 1500 korun. Ovšem kdyby nebylo kůrovce, tak by se kulatina prodávala okolo dvou tisíc,“ řekl František Chytka s tím, že nejčastěji je toto dřevo určené na výrobu papíru nebo na topení. Na štěpku například od začátku letošního roku přešla příbramská teplárna. Naději vidí majitelé lesů v dotačních programech, které slibují příslušná ministerstva.
S kůrovcem jsou spojeny i další výdaje jako například poničené lesní cesty. To je případ Hvožďan, které vlastní 230 hektarů lesa. „Také tu máme poměrně velký nárůst výskytu kůrovce s tím souvisí i poškození místních komunikací dopravou při těžbě napadeného dřeva. Jedná se o tři silnice,“ uvedla starostka Hvožďan Markéta Balková.
Obec nyní čeká na vypsání dotací, které loni při své návštěvě slíbili ministři Klára Dostálová a Richard Brabec a mají se právě týkat boje s kůrovcem i opravu cest vedoucích lesním porostem.