Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V květnu svítilo slunce nejméně od roku 1985

Příbram /POČASÍ, STAVY V POVODÍ VLTAVY/ - Červen, jako první letní měsíc, příliš letně nezačal. Srážky, které nás trápily v květnu, pokračují i v následujícím měsíci a voda po vydatných středečních a čtvrtečních srážkách tvoří v loukách a na polích pořádné kaluže, zvedají se i hladiny vodních toků. Podle Huberta Hoyera, správce rožmitálské meteorologické stanice, naštěstí nejsou v regionu srážky tak prudké a voda stačí odtékat a také se vsakovat.

3.6.2010
SDÍLEJ:

Rozvodněný potok po dešti. Ilustrační foto.Foto: Karel Hutr

Oproti například jižním Čechům i jiným oblastem spadlo na Příbramsku relativně málo vody. „Ve středu to bylo 17,3 milimetru vody, což není nijak moc,“ řekl Hoyer. I tak jsou ale někde koryta plná, ale prozatím není nikde na hlásných profilech na Příbramsku hlášen ani první stupeň povodňové aktivity. Už třetího stupně dosáhla Klabava protékající Brdy, ale až na Rokycansku, kam z našeho regionu odtéká.

Hydrologická situace

Vydatné trvalé srážky se vyskytly v posledních 24 hodinách na celém území povodí Vltavy po Orlík. V Novohradských horách a na Šumavě napršelo k dnešnímu ránu 50 až 60 mm, na Českomoravské vysočině 25 až 30 mm, v okolí Písku a Blatné většinou do 20mm. Nejvýrazněji se v noci zvedaly hladiny na tocích odvodňujících Šumavu a Novohradské hory. Na Blanici nad přehradou Husinec a na horní Otavě po Sušici byly mírně překročeny limity pro 3.SPA. Na Malši maximální hladiny překročily pouze 2.SPA. Dnes ráno již hladiny na horních úsecích řek byly setrvalé nebo mírně klesaly. Výrazněji vodní stavy narůstají na střední a dolní Blanici a Otavě a také po celém úseku Lužnice.

VŠECHNA VODNÍ DÍLA VE SPRÁVĚ STÁTNÍHO PODNIKU POVODÍ VLTAVY JSOU V BEZPEČNÉM A PROVOZUSCHOPNÉM STAVU. HLADINA VODNÍCH DĚL, KTERÁ LZE VYUŽÍT PRO TRANSFORMACI POVODNĚ, SE DLOUHODOBĚ NACHÁZÍ V ZÁSOBNÍM PROSTORU, RETENČNÍ PROSTORY (TEDY TY, KTERÉ SLOUŽÍ K ZACHYCENÍ POVODŇOVÝCH PRŮTOKŮ) JSOU ZCELA PRÁZDNÉ. V POSLEDNÍCH DNECH BYL NAVÝŠEN ODTOK Z VĚTŠINY VODNÍCH DĚL VČETNĚ VODNÍCH DĚL VLTAVSKÉ KASKÁDY ZA ÚČELEM ZVÝŠENÍ RETENČNÍ KAPACITY NÁDRŽÍ PRO TRANSFORMACI PŘÍPADNÝCH POVODŇOVÝCH PRŮTOKŮ. Petra Krainová, mluvčí Povodí Vltavy

Dosažené stupně povodňové aktivity k 03.06.2010 11:30 hod.

3.SPA:

Klabava – Hrádek u Rokycan

2.SPA:

Malše – Roudné

Šlapanka – Mírovka

Sázava – Chlístov, Zruč nad Sázavou, Kácov

Želivka – Želiv

Úhlava – Tajanov

1.SPA:

Teplá Vltava – Lenora,

Malše – Kaplice, Pořešín, Římov

Stropnice – Pašinovice

Bezdrevský potok – Netolice

Nežárka – Lásenice

Černovický potok – Tučapy

Lužnice – Klenovice, Bechyně

Smutná – Rataje

Křemelná – Stodůlky

Otava – Rejštejn, Sušice, Katovice, Písek

Blanice - Blanický mlýn, Podedvorský mlýn, Heřmaň

Zlatý potok – Hracholusky

Sázava – Pohledští dvořáci, Světlá nad Sázavou, Nespeky

Blanice – Louňovice pod Blaníkem

Klabava – Rokycany, Nová Huť

Květnové počasí

Podobný průběh, jako zatím červen, mělo i květnové počasí. „Tento poslední jarní měsíc vyšel celkově teplotně slabě podnormální, srážkově pak mírně nadnormální, když průměrná teplota 11,2 °C je jen 0,3 °C pod dlouhodobým normálem a srážkový úhrn 82,8 mm představuje 124 procent téhož normálu,“ upřesnil Hubert Hoyer.

Podle Hoyera byla pro květen charakteristická velká proměnlivost počasí s častým deštěm, a tudíž i s převažující zvětšenou či velkou oblačností. Slunce tak svítilo velice málo, pouze 120 hodin. „To je zatím v historii měření od roku 1985 nejmenší. Naopak oblačnost o hodnotě 74 procent je spolu s rokem 1939 nejvyšší,“ upřesnil Hubert Hoyer s tím, že oblačnost je odhadována od roku 1922.

Nejnižší teploty byly 7. a 9. května, kdy byly i přízemní mrazíky kolem minus dvou stupňů a ve dvou metrech nad zemí byly teploty 3,6 °C a 3,2 °C, což jsou nejnižší teploty v měsíci. Nejvyšší teplota v měsíci byla 24. května a to 23,6 °C.

Mokro ale svědčí houbám a některé druhy už rostou. Houbaři už hlásí první úlovky - nacházejí především křemenáče a hřiby kováře.

Autor: Karel Hutr

3.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Okresní soutěže: Milín jasně potvrdil první místo

Ilustrační foto

Dobříš nepřekvapila, Sedlčany po dramatu udržely druhé místo

Členové veterán klubu udělali dobrý skutek

Sedlčany /FOTOGALERIE/ – Na letos poslední motoristické a všeobecné burze bylo možné v neděli 15. října v areálu Sedlčanské kotliny objevit užitečné i velmi kuriozní předměty a získat doslova za pár korun například brusle, povijan na miminko, broušené mísy, paroží, staré oprýskané pokličky na hrnce, krejčovskou pannu, součástky ke kolu, motocyklu, automobilu. Burza byla šestá v pořadí a o to více se těšila zájmu kupujících i prodávajících.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Tochovické gólové hody skončily dramatickou penaltovou tečkou

Tochovice – O tomto víkendu zavítal do Tochovic v rámci střetnutí Sport Invest I.A třídy skupiny A tým Komárova. Trenér domácího týmu Ladislav Černý mohl v tomto utkání využít služeb zkušených hráčů z vyšších soutěží a tak se v základní sestavě objevili mimo jiných tak Daniel Huňa nebo Matěj Štochl. Utkání nabídlo strhující průběh, ve kterém se skóre přelévalo z jedné strany na druhou a o výsledku musely nakonec rozhodnout až pokutové kopy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení