VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V květnu svítilo slunce nejméně od roku 1985

Příbram /POČASÍ, STAVY V POVODÍ VLTAVY/ - Červen, jako první letní měsíc, příliš letně nezačal. Srážky, které nás trápily v květnu, pokračují i v následujícím měsíci a voda po vydatných středečních a čtvrtečních srážkách tvoří v loukách a na polích pořádné kaluže, zvedají se i hladiny vodních toků. Podle Huberta Hoyera, správce rožmitálské meteorologické stanice, naštěstí nejsou v regionu srážky tak prudké a voda stačí odtékat a také se vsakovat.

3.6.2010
SDÍLEJ:

Rozvodněný potok po dešti. Ilustrační foto.Foto: Karel Hutr

Oproti například jižním Čechům i jiným oblastem spadlo na Příbramsku relativně málo vody. „Ve středu to bylo 17,3 milimetru vody, což není nijak moc,“ řekl Hoyer. I tak jsou ale někde koryta plná, ale prozatím není nikde na hlásných profilech na Příbramsku hlášen ani první stupeň povodňové aktivity. Už třetího stupně dosáhla Klabava protékající Brdy, ale až na Rokycansku, kam z našeho regionu odtéká.

Hydrologická situace

Vydatné trvalé srážky se vyskytly v posledních 24 hodinách na celém území povodí Vltavy po Orlík. V Novohradských horách a na Šumavě napršelo k dnešnímu ránu 50 až 60 mm, na Českomoravské vysočině 25 až 30 mm, v okolí Písku a Blatné většinou do 20mm. Nejvýrazněji se v noci zvedaly hladiny na tocích odvodňujících Šumavu a Novohradské hory. Na Blanici nad přehradou Husinec a na horní Otavě po Sušici byly mírně překročeny limity pro 3.SPA. Na Malši maximální hladiny překročily pouze 2.SPA. Dnes ráno již hladiny na horních úsecích řek byly setrvalé nebo mírně klesaly. Výrazněji vodní stavy narůstají na střední a dolní Blanici a Otavě a také po celém úseku Lužnice.

VŠECHNA VODNÍ DÍLA VE SPRÁVĚ STÁTNÍHO PODNIKU POVODÍ VLTAVY JSOU V BEZPEČNÉM A PROVOZUSCHOPNÉM STAVU. HLADINA VODNÍCH DĚL, KTERÁ LZE VYUŽÍT PRO TRANSFORMACI POVODNĚ, SE DLOUHODOBĚ NACHÁZÍ V ZÁSOBNÍM PROSTORU, RETENČNÍ PROSTORY (TEDY TY, KTERÉ SLOUŽÍ K ZACHYCENÍ POVODŇOVÝCH PRŮTOKŮ) JSOU ZCELA PRÁZDNÉ. V POSLEDNÍCH DNECH BYL NAVÝŠEN ODTOK Z VĚTŠINY VODNÍCH DĚL VČETNĚ VODNÍCH DĚL VLTAVSKÉ KASKÁDY ZA ÚČELEM ZVÝŠENÍ RETENČNÍ KAPACITY NÁDRŽÍ PRO TRANSFORMACI PŘÍPADNÝCH POVODŇOVÝCH PRŮTOKŮ. Petra Krainová, mluvčí Povodí Vltavy

Dosažené stupně povodňové aktivity k 03.06.2010 11:30 hod.

3.SPA:

Klabava – Hrádek u Rokycan

2.SPA:

Malše – Roudné

Šlapanka – Mírovka

Sázava – Chlístov, Zruč nad Sázavou, Kácov

Želivka – Želiv

Úhlava – Tajanov

1.SPA:

Teplá Vltava – Lenora,

Malše – Kaplice, Pořešín, Římov

Stropnice – Pašinovice

Bezdrevský potok – Netolice

Nežárka – Lásenice

Černovický potok – Tučapy

Lužnice – Klenovice, Bechyně

Smutná – Rataje

Křemelná – Stodůlky

Otava – Rejštejn, Sušice, Katovice, Písek

Blanice - Blanický mlýn, Podedvorský mlýn, Heřmaň

Zlatý potok – Hracholusky

Sázava – Pohledští dvořáci, Světlá nad Sázavou, Nespeky

Blanice – Louňovice pod Blaníkem

Klabava – Rokycany, Nová Huť

Květnové počasí

Podobný průběh, jako zatím červen, mělo i květnové počasí. „Tento poslední jarní měsíc vyšel celkově teplotně slabě podnormální, srážkově pak mírně nadnormální, když průměrná teplota 11,2 °C je jen 0,3 °C pod dlouhodobým normálem a srážkový úhrn 82,8 mm představuje 124 procent téhož normálu,“ upřesnil Hubert Hoyer.

Podle Hoyera byla pro květen charakteristická velká proměnlivost počasí s častým deštěm, a tudíž i s převažující zvětšenou či velkou oblačností. Slunce tak svítilo velice málo, pouze 120 hodin. „To je zatím v historii měření od roku 1985 nejmenší. Naopak oblačnost o hodnotě 74 procent je spolu s rokem 1939 nejvyšší,“ upřesnil Hubert Hoyer s tím, že oblačnost je odhadována od roku 1922.

Nejnižší teploty byly 7. a 9. května, kdy byly i přízemní mrazíky kolem minus dvou stupňů a ve dvou metrech nad zemí byly teploty 3,6 °C a 3,2 °C, což jsou nejnižší teploty v měsíci. Nejvyšší teplota v měsíci byla 24. května a to 23,6 °C.

Mokro ale svědčí houbám a některé druhy už rostou. Houbaři už hlásí první úlovky - nacházejí především křemenáče a hřiby kováře.

Autor: Karel Hutr

3.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

2475 - Zdravotničtí záchranáři Zdravotníci na škole v16 000 Kč

Zdravotničtí záchranáři Zdravotníci na škole v přírodě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Pozice: zdravotníci na škole v přírodě, Požadujeme kurz ZZA/ukončený 3. roč. studia na lékařské fakultě/ukončené střední zdravotnické vzdělání, Zaměstnanecké výhody: nabízíme ubytování a stravu zdarma, Nástup: od 1.4.2018 na dobu určitou do 30.9.2018, Mzda: 16 000,- až 20 000,- Kč, Kontakt: Houšková Zorka, tel.: 725 455 115, e-mail: personalni@starline.cz - první kontakt telefonicky, Místo výkonu práce: Cestovní kancelář Star Line, s.r.o., Hrachov č.p. 45, Svatý Jan, 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Pracoviště: Cestovní kancelář star line, s.r.o., hrachov, 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Informace: Zorka Houšková, +420 725 455 115.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel16 000 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatelé na škole v přírodě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Pozice: vychovatelé na škole v přírodě, Vychovatelé musí být schopen zvládnout práci s početnější skupinou dětí. , Požadujeme výpis z rejstříku trestů. , Účast na školení v Praze před prvním turnusem podmínkou., Pedagogické vzdělání není třeba., Zaměstnanecké výhody: nabízíme ubytování a stravu zdarma, Nástup: od 1.4.2018 na dobu určitou do 30.9.2018, Kontakt: Houšková Zorka, tel.: 725 455 115, e-mail: personalni@starline.cz - první kontakt telefonicky, Místo výkonu práce: Cestovní kancelář Star Line, s.r.o., Hrachov č.p. 45, Svatý Jan, 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Pracoviště: Cestovní kancelář star line, s.r.o., hrachov, 262 56 Krásná Hora nad Vltavou. Informace: Zorka Houšková, +420 725 455 115.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik50 000 Kč

Technici elektronici projektanti, konstruktéři Konstruktér/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: konstruktér/ka, Požadujeme:, min.SŠ s maturivou/ VŠ, technického zaměření , NJ nebo AJ komunikativní ,zkušenosti s konstruováním vstřikovacích nástrojů, znalost 3D konstrukčního softwaru, ideální SolidWorks, , znalost principů 3D modelování , Nabízíme : zaměstnání ve stabilní zahraniční společnosti, mzda od 50000,- Kč/ měsíc , Q. odměny, benefity , HPP na dobu určitou, po zapracování na dobu neurčitou, nástup ihned., Zaměstnanecké výhody:Q.odměny, příspěvek na obědy, životní pojištění, Kontakt:Frýdlová Marcela, tel.: 318 600 140, 318 600 181, 8:00 - 15:00 hod., e-mail: frydlova@agor.cz, Místo výkonu práce:Agor Tech spol. s r.o., Sádek č.p. 1, Příbram 1. Pracoviště: Agor tech spol. s r.o., 261 01 Příbram 1. Informace: Marcela Frýdlová, +420 318 600 140.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Elektromontér20 460 Kč

Stavební a provozní elektrikáři Provozní elektrikáři. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20460 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: provozní elektrikáři, Provozní elektrikáři s § 6, klasické údržbářské práce v objektech i ne elektrického zaměření (malování, sečení trávy, oprava nábytku, instalatérské práce)., Požadavky: ŘP sk. B, Zaměstnanecké výhody: 25 dní dovolené, 5 dní zdravotní indispozice, podniková rekreace, stravování, Nástup: od 1.3.2018 Mzda: 20 460,- Kč, Kontakt: Baloun Josef, tel.: 974 879 242, Neufus Jiří, tel.: 974 871 242 (po-pá 7:00 - 15:30 hod.), e-mail: josef.baloun@pcr.cz, Místo výkonu práce: Krajské ředitelství policie Středočeského kraje prac. Příbram, Žežická č.p. 498, Příbram V-Zdaboř, 261 01. Pracoviště: Krajské ředitelství policie středočeského kraje prac.příbram, Žežická, č.p. 498, 261 01 Příbram 1. Informace: Josef Baloun, +420 974 879 242.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Příbramský rodák Pavel Mayer se podívá na US Open v adventure golfu
2

Talentovaný golfista Mayer vybojoval účast na US Open

Vyzkoušejte si přijímačky.

Prověřte své znalosti z matematiky v dnešním testu Deníku

Bronzová Samková v Brně a 88letý násilník s paličkou na maso: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 21. února 2018.

Votvírák přivítá Uhlíře, Farnou i Divokýho Billa

Milovice – Chinaski, Tata bojs, Mig 21, Ewa Farna, Horkýže Slíže či Jaroslav Uhlíř. To jsou některé taháky už 12. ročníku hudebního festivalu Votvírák, který tradičně otevírá letní sezónu na milovickém letišti. Ten se letos uskuteční o víkendu 15. až 17. června.

OBRAZEM: Rybáři vzali děti na veletrh

Rožmitál pod Třemšínem – Skupina rybářů rožmitálské místní organizace a zástupci rybářského kroužku v sobotu 17. února vyjeli na největší rybářský veletrh For Fishing do Prahy. Zúčastnili se také různých ukázek a přednášek. Letos poprvé nechybělo obří akvárium. Nechybělo zastavení u našeho stánku SÚS ve spolupráci a setkání s vedoucím odboru mládeže SÚS Jiřím Eichlerem a muškařem, Romanem Vlčkem. Velice milé bylo také setkání s hendikepovanou rybářkou Nelčou a její maminkou Janou. „Dětem se veletrh líbil,“ říká vedoucí rybářského kroužku Aleš Haluska.

Výlet do zimních Brd láká za poznáním i krásou přírody

Teslíny – Na výletníky čeká v sobotu 24. února od 11 hodin pětihodinový pěší výlet s několika zastávkami s výkladem průvodce v délce 16 kilometrů. Povede většinou zčásti i nejkrásnější částí Brd, tedy přes padrťské pláně. Účastníci se dozví nejen o dnes již zaniklých obcích, uvidí také jeden z nejstarších dubů v CHKO Brdy, smrk čtverák s propletenými kmeny, zamrzlý Ganglofův kanál či stromové lišejníky. Měli by mít vhodné oblečení a boty a sebou kromě svačiny a tekutin také přibalit lupu, případně fotoaparát. Výlet skončí v místě startu, tedy na Teslínech před 16 hodinou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT