Oproti například jižním Čechům i jiným oblastem spadlo na Příbramsku relativně málo vody. „Ve středu to bylo 17,3 milimetru vody, což není nijak moc,“ řekl Hoyer. I tak jsou ale někde koryta plná, ale prozatím není nikde na hlásných profilech na Příbramsku hlášen ani první stupeň povodňové aktivity. Už třetího stupně dosáhla Klabava protékající Brdy, ale až na Rokycansku, kam z našeho regionu odtéká.

Hydrologická situace

Vydatné trvalé srážky se vyskytly v posledních 24 hodinách na celém území povodí Vltavy po Orlík. V Novohradských horách a na Šumavě napršelo k dnešnímu ránu 50 až 60 mm, na Českomoravské vysočině 25 až 30 mm, v okolí Písku a Blatné většinou do 20mm. Nejvýrazněji se v noci zvedaly hladiny na tocích odvodňujících Šumavu a Novohradské hory. Na Blanici nad přehradou Husinec a na horní Otavě po Sušici byly mírně překročeny limity pro 3.SPA. Na Malši maximální hladiny překročily pouze 2.SPA. Dnes ráno již hladiny na horních úsecích řek byly setrvalé nebo mírně klesaly. Výrazněji vodní stavy narůstají na střední a dolní Blanici a Otavě a také po celém úseku Lužnice.

VŠECHNA VODNÍ DÍLA VE SPRÁVĚ STÁTNÍHO PODNIKU POVODÍ VLTAVY JSOU V BEZPEČNÉM A PROVOZUSCHOPNÉM STAVU. HLADINA VODNÍCH DĚL, KTERÁ LZE VYUŽÍT PRO TRANSFORMACI POVODNĚ, SE DLOUHODOBĚ NACHÁZÍ V ZÁSOBNÍM PROSTORU, RETENČNÍ PROSTORY (TEDY TY, KTERÉ SLOUŽÍ K ZACHYCENÍ POVODŇOVÝCH PRŮTOKŮ) JSOU ZCELA PRÁZDNÉ. V POSLEDNÍCH DNECH BYL NAVÝŠEN ODTOK Z VĚTŠINY VODNÍCH DĚL VČETNĚ VODNÍCH DĚL VLTAVSKÉ KASKÁDY ZA ÚČELEM ZVÝŠENÍ RETENČNÍ KAPACITY NÁDRŽÍ PRO TRANSFORMACI PŘÍPADNÝCH POVODŇOVÝCH PRŮTOKŮ. Petra Krainová, mluvčí Povodí Vltavy

Dosažené stupně povodňové aktivity k 03.06.2010 11:30 hod.

3.SPA:

Klabava – Hrádek u Rokycan

2.SPA:

Malše – Roudné

Šlapanka – Mírovka

Sázava – Chlístov, Zruč nad Sázavou, Kácov

Želivka – Želiv

Úhlava – Tajanov

1.SPA:

Teplá Vltava – Lenora,

Malše – Kaplice, Pořešín, Římov

Stropnice – Pašinovice

Bezdrevský potok – Netolice

Nežárka – Lásenice

Černovický potok – Tučapy

Lužnice – Klenovice, Bechyně

Smutná – Rataje

Křemelná – Stodůlky

Otava – Rejštejn, Sušice, Katovice, Písek

Blanice - Blanický mlýn, Podedvorský mlýn, Heřmaň

Zlatý potok – Hracholusky

Sázava – Pohledští dvořáci, Světlá nad Sázavou, Nespeky

Blanice – Louňovice pod Blaníkem

Klabava – Rokycany, Nová Huť

Květnové počasí

Podobný průběh, jako zatím červen, mělo i květnové počasí. „Tento poslední jarní měsíc vyšel celkově teplotně slabě podnormální, srážkově pak mírně nadnormální, když průměrná teplota 11,2 °C je jen 0,3 °C pod dlouhodobým normálem a srážkový úhrn 82,8 mm představuje 124 procent téhož normálu,“ upřesnil Hubert Hoyer.

Podle Hoyera byla pro květen charakteristická velká proměnlivost počasí s častým deštěm, a tudíž i s převažující zvětšenou či velkou oblačností. Slunce tak svítilo velice málo, pouze 120 hodin. „To je zatím v historii měření od roku 1985 nejmenší. Naopak oblačnost o hodnotě 74 procent je spolu s rokem 1939 nejvyšší,“ upřesnil Hubert Hoyer s tím, že oblačnost je odhadována od roku 1922.

Nejnižší teploty byly 7. a 9. května, kdy byly i přízemní mrazíky kolem minus dvou stupňů a ve dvou metrech nad zemí byly teploty 3,6 °C a 3,2 °C, což jsou nejnižší teploty v měsíci. Nejvyšší teplota v měsíci byla 24. května a to 23,6 °C.

Mokro ale svědčí houbám a některé druhy už rostou. Houbaři už hlásí první úlovky - nacházejí především křemenáče a hřiby kováře.