„Musíme to řešit. Na ničem konkrétním jsme se zatím nedohodli, záleží teď na formě financování. Nemáme tušení, co nás čeká,“ říká Karel Sklenář, starosta obce Rybníky kousek od Dobříše.

Starosta Dobříše Stanislav Vacek byl ještě včera na dovolené, a tak jsme oslovili tajemníka dobříšské radnice Radka Řechku, podle něhož se starostové sešli zatím jen kvůli informaci, zda budou obce ochotny se na stavbě školní budovy podílet.

„Schůzka dopadla dobře, obce projevily ochotu. Hledáme teď dotaci, která by to podpořila. Kdyby se stavěl pavilon nebo samostatná budova pro sto žáků, což jsou čtyři třídy, měli bychom potřebu to pokrýt,“ konstatuje Radek Řechka s tím, že projekt je zatím ještě v plenkách.

Samotná Dobříš problém s kapacitou ve školách nemá, ale mají ji spádové obce, jejichž školáci na základě smluv navštěvují dobříšská zařízení.

Pro příští školní rok zbývá v Dobříši ještě rezerva 94 míst, další rok ale už bude problematický a kapacita se ocitne na hraně.

Gynekolog Jan Rapsa s potomkem na výletě.
Hlavním problémem neplodných párů je dnes jejich vyšší věk, říká gynekolog
Ilustrační foto
FOTO, ANKETA: Hlasujte o miminko týdne

„Nadcházející školní rok je zajištěn, tam problém není a na ty další je třeba se domluvit,“ uvedl starosta Dobříše Stanislav Vacek.

Město jako takové problém s kapacitou nemá, ale mají ji spádové obce, jejichž školáci na základě smluv navštěvují dobříšská zařízení. „Jde o Malou Hraštici, Pičín, Novou Ves pod Pleší, Mokrovraty, Starou Huť, Obořiště, Rosovice, Drevníky, Voznici, Svaté Pole, Drhovy, Rybníky a Velkou Lečici,“ vyjmenoval tajemník radnice Radek Řehka.

Pokud by s výstavbou nové školy v Dobříši starostové obcí nesouhlasili, bylo by město nuceno vypovědět s nimi smlouvy. „V současnosti totiž okolní obce Dobříši platí 1500 korun ročně za jednoho žáka,“ připomněla mluvčí dobříšské radnice Nikola Sevaldová.

Řešením by podle Stanislava Vacka mohla být přístavba ke druhé základní škole. Nyní dobříšské školy navštěvuje 1309 dětí, v příštím roce jich má být 1381. V roce 2021 22 je předpoklad až 1567.

Problémy s umístěním dětí do škol začínají být velmi aktuální i jinde a nejde jen o školáky, ale také o předškoláky.

Například v Drhovech nedávno po desetiletích otevřeli mateřskou školu, která byla poprvé otevřena v roce 1977. Po dvacetileté pauze se však díky aktivitě vedení obce podařilo školu opět otevřít, což byla pro obec i okolní vsi velká sláva. Školka by měla přijmout děti první srpnový den a měla by být v provozu i o prázdninách. Škola byla zčásti obnovená z dotací. Zda z toho plynou pro obec nějaké závazky do budoucna, jsme se zeptali starosty Drhov Jiřího Maška.

„Rekonstrukce školy je z větší části financována z Ministerstva pro místní rozvoj a z dotací Evropské unie, konkrétně se jedná o přibližnou částku 4,2 milionu korun. Obec se na výstavbě podílela částkou 1,3 milionu korun. Obec tak musí po dobu pěti let dodržet podmínky plynoucí z dotace.“

Ilustrační foto.
Medu je málo, shoduje se většina včelařů. Může za to velký úhyn včelstev
Bagr se ve skateparku zakousl do země. Vznikají základy pro nové překážky.
Příbramský skatepark: bagr už modeluje základy pro nové překážky

Předpoklad naplnění kapacity je podle starosty Maška veliký, jelikož okolní obce evidují větší zájem než je samotná kapacita mateřských škol.

Počet školáků v Dobříši

2016/17 - 1309 školáků

2017/18 - 1381 školáků

(rezerva 94 míst)

 

Odhady do budoucna:

2018/19 - 1475 školáků

(rezerva víceméně nulová)

2021/22 - odhad až 1561 školáků