Za 39 let, co rožmitálští turisté pořádají Novoroční výstup na Třemšín, měl ten letošní ročník nejvyšší počet účastníků.

„Turisty nahoře přivítalo slunce a krásná jinovatka a rozdali jsme zatím nejvíce diplomů v historii pochodu,“ řekl Deníku předseda pořádajícího turistického klubu Miloslav Maroušek. Diplomy potvrzující zdolání vrcholu si v Třemšínské kapli u Gangloffova kříže vyzvedlo asi 1100 lidí. Jindy jich pořadatelé rozdají kolem 800 kusů.

Turisté spotřebovali více buřtů i klobás
„Vždy tak minimálně třetina lidí si diplom nevezme a tak odhadujeme, že bylo na nový rok na Třemšíně zhruba 1500 lidí,“ dodal Maroušek. Že byla účast rekordní, potvrdili i prodejci občerstvení. Prodali o přibližně 20 kilogramů více klobás a buřtů.

Na Prahu se jde příští sobotu
Sotva skončil tradiční výšlap na Třemšín, blíží se další podobná akce. Už příští sobotu, tedy 10. ledna se koná již 6. ročník Výstupu na Pražák. Sraz všech účastníků je v Nepomuku před hospodou v 10.45 hodin.

Pochod na druhou nejvyšší horu Brd pořádá parta nadšenců, která sí říká Klub přátel Mrázka. Pořadatelé z dobrovolného příspěvku každým rokem platí nějaký zájezd a dárky pro Dětský domov v Solenicích. Ostatně solenické děti berou i s sebou na vrchol Prahy.

„Loni jsme za vybrané peníze uspořádali pro děti zájezd do zoo a pro jednoho hocha nám zbyly peníze na zaplacení autoškoly,“ řekl za pořadatele Richard Holeček z Rožmitálu. Organizátoři akce připraví pro pochodníky občerstvení.