Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Počty automatů v Příbrami bude regulovat nová vyhláška

Příbram/ Pokud bude chtít někdo zřídit v Příbrami novou hernu, jeho požadavek budou muset nejdřív schválit městští zastupitelé.

28.11.2008 3
SDÍLEJ:

Další nově otevřená herna v Příbrami Foto: Deník/Markéta Jankovská

V Příbrami v ulici 28. října byla v říjnu otevřena další herna. Nachází se poblíž mateřské školy a volejbalového hřiště a její vybudování provázela řada stížností místních obyvatel, kteří sepsali také petici. Proti stavbě bylo i město Příbram, nicméně konečné rozhodnutí a povolení stavby nakonec vydal krajský úřad a radnice zůstala bezmocná. V budoucnu pomůže takový problém vyřešit nová vyhláška města, která reguluje počet míst v Příbrami, kde je možné výherní automaty provozovat.


„Město Příbram souhlasí s tím, že zařízení tohoto typu není v dané lokalitě vhodné a v zákonných mezích se pokusilo realizaci herny zabránit. Je třeba si ale uvědomit, že povolování staveb je výkonem státní správy a město jako samospráva nemá právo veta,“ odpověděl před časem Vojtěch Vaverka z Odboru koncepce a rozvoje města Příbram na stížnost Jany Mickové, která vystoupila proti zřízení nové herny v blízkosti školky.


Při přípravě obecně závazné vyhlášky se tvůrci nechali inspirovat i jinými městy, kde již podobné nařízení funguje v praxi. V návrhu vyhlášky, který bude na prosincovém zasedání schvalovat příbramské zastupitelstvo, jsou uvedena stávající místa, kde jsou výherní automaty. V seznamu je 69 podniků, jež budou moci i nadále hrací automaty provozovat. „Bude záležet na členech zastupitelstva, zda bude tento seznam nějak upraven, nebo ne,“ doplnil příbramský starosta Josef Řihák.


Pokud bude chtít nějaký investor v Příbrami zřídit novou hernu, jeho požadavek budou muset nejprve schválit zastupitelé, jinak nedostane stavební povolení. To je zásadní rozdíl oproti současnosti, kdy město v praxi nemohlo účinně zabránit vzniku nových heren, i když bylo zásadně proti.
„Provoz hracích a výherních přístrojů přináší řadu problémů. Vzniká herní závislost, s provozem přístrojů souvisí i rušení nočního klidu a zejména pak nárůst drobné kriminality. Příbram je město s největším počtem trestných činů na deset tisíc obyvatel v České republice. Naše město je velmi zatíženo majetkovou trestnou činností, a to především krádežemi věcí z automobilů. Odborníci z Odboru prevence kriminality ministerstva vnitra ČR se domnívají, že tento jev může souviset mimo jiné i s gamblerstvím,“ upozornil starosta Josef Řihák.


Pro regulování počtu heren se vyjádřila řada Příbramáků v různých anketách, včetně bezpečnostního dotazníku radnice. Celých 95 procent respondentů se vyslovilo pro vyhlášku. Spousta dotázaných také uvedla, že z hlediska kriminality považují právě okolí heren za jedna z nejnebezpečnějších míst.
Na druhé straně z provozování heren jde nemalá částka do městského rozpočtu. Minulý rok bylo na poplatcích z automatů vybráno necelých 19 milionů korun.


Podle starosty Josefa Řiháka byly tyto peníze použity na podporu sportovních, kulturních a společenských organizací, na pořádání kulturních a sportovních akcí a na výstavbu dětských hřišť a sportovišť.

Autor: Zbyšek Seifert

28.11.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Nejstarším sedlčanským tenistou je téměř 82letý Zbyněk Jetel.

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Spolek pro kočku hledá dobrovolníky i podporu po opuštěné kočky.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Spisovatelka Michaela Burdová: Láká mě spojení příběhu s obrázky

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - Michaela Burdová žije v Sedlčanech na Příbramsku. Ve svých 27 letech je vyhledávanou autorkou fantasy knih pro děti a mládež. Patří k několika současným českým spisovatelům, které toto povolání uživí. Dosud jí vyšlo dvanáct knížek, a protože jí inspirace neopouští, v březnu 2018 pokřtí třináctou. 

Ayong si zahrál za českou reprezentační dvacítku

Příbram – Mladý útočník týmu 1. FK Příbram Bastien Karsten Ayong debutoval v nedávné reprezentační přestávce v dresu české fotbalové reprezentace do 20 let. Českého fotbalového útočníka původem z afrického Kamerunu nominoval do týmu pro zápasy Elite Tournament trenér reprezentace do dvaceti let, shodou okolností také Příbramák, Karel Krejčí.

Zastupitelé jednali o MHD, pozemcích, ale i o bezpečnosti na sídlišti

Příbram – Jedním z nejdůležitějších bodů programu pondělního zasedání městského zastupitelstva byla žádost provozovatele MHD o navýšení ceny za ujetý kilometr. Město bude dopravci o listopadu platit o dvě koruny víc. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení