Bylo ráno 9. listopadu okolo čtvrt na devět, když pan Jiří Skuhrovec zpozoroval valící se kouř z rodinného domku čp.52 v Druhlicích. Ještě před deseti dny coby velitel družstva jednotky HZS Dobříš by této události čelil v plné výzbroji a s podporou družstva hasičů. Teď však stál před hořícím domem s holýma rukama a nezbývalo mu nic jiného, než zavolat na tísňovou linku a čekat na příjezd hasičů.

Vědomí toho, že v domě je s největší pravděpodobností invalidní stará paní mu však nedovolilo jen nečinně přihlížet a čekat. Hasit nebylo čím. Požár se rozšiřoval velmi rychle. Bylo jasné, že smrtelným nebezpečím je především kouř a život staré ženy může být ztracen v několika minutách.

Rozhodnutí muselo přijít okamžitě a s vědomím vlastního ohrožení života. Pan Skuhrovec neváhal a pro ženu se vydal vstříc kouři a plamenům. Jeho výhodou proti živlu bylo, že dům sousedů dobře znal a tak dokázal rychle vniknout až do místnosti, kde se žena nacházela. Ta v tu chvíli již sama bojovala o život a snažila se vyplazit z domu. Záchrana tak přišla v nejvyšší čas.

Pan nprap. Jiří Skuhrovec ve výslužbě projevil osobní statečnost a dostál slibu bývalého příslušníka hasičského záchranného sboru a také cti člena sboru dobrovolných hasičů, když s nasazení vlastního života zachránil lidský život. Tento hrdinský čin mu nikdy nebude zapomenut.

Jako velitel stanice HZS Dobříš jsem poctěn tím, že jsem mohl s panem Skuhrovcem sloužit a čerpat od něho letité zkušenosti velitele a hasiče. Všichni příslušníci stanice Dobříš jsou hrdí na to, že tento člověk byl v našich řadách a těší se na další setkání s ním. Přeji všem, aby se tak dělo v době klidu hasičských sirén a ne při takto dramatických událostech. Jirko! Děkujeme


npor. Ing. František Vacek – velitel stanice HZS Dobříš