Pluje se od přístaviště u mostu v Kamýku (na pravém břehu řeky) až ke vzdutí přehrady, připomněla Linda Dlouhá z krajské turistické centrály. „V následujícím týdnu ve dnech 13. a 14. srpna proběhne poslední plavba tohoto druhu v letošním roce,“ upozornila Dlouhá.

Sezona ale zřejmě bude ukončena později: polovina srpna byla ohlášena původně, ale web obce nově připomíná víkendový provoz až do odvolání. Platí, že skupinové plavby i podvečerní vyjížďku je třeba objednat telefonicky (v 18 hodin se vyplouvá jen v případě zájmu, jinak vor vyráží naposledy v 16 hodin).

Letošní Kamýcké prášení je zaměřené na vorařskou minulost obce.
V Kamýku si připomněli vorařské kořeny

Na neděli 7. srpna se v Kamýku chystá velká událost, která je s připomínkou odkazu vorařů také provázána. Od 15 hodin bude na vrchu Čeláková odhalena kamenná socha sv. Jana Nepomuckého, který je mimo jiné připomínán jako patron vod a všech lidí od vody – plavců (tedy právě vorařů), lodníků, ale i rybářů, mlynářů a dalších profesí. Nebo také patron mostů.

Manželé Jarka a Luboš Spálenští, kteří akci pořádají, zvou nejen veřejnost, ale ohlašují i účast vítaných hostů. Nemají chybět třeba autor, sochař Petr Váňa, nebo probošt kapituly ve Staré Boleslavi Libor Bulín. O hudební doprovod se postará skupina Bárka. Firma Lubomíra Spálenského je přitom známá nejen v Kamýku a okolí: jde o předního výrobce dřevěných lišt.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.