Objekt, který celkově vyšel na zhruba 50 milionů korun, je detašovaným pracovištěm stávajícího domova seniorů. Jeho kapacita se tak s novými dvaceti lůžky rozšířila na 78 míst. Klienti se do domova budou stěhovat postupně. Nejprve dojde k přesunu části z kmenového pracoviště, poté se v přijímacím systému rozhodne o dalších zájemcích v pořadníku.

Vojenské lesy vysadily po kalamitě už 100 milionů stromů.
Na veřejném Brdském stromsázení Vojenské lesy oslaví stomiliontý vysazený strom

V Příbrami přitom evidují téměř tři stovky požadavků o ubytování. Každoročně se v příbramském domově vymění zhruba polovina osazenstva. To znamená, že s navýšením kapacity by město mohlo kladně vyhodnotit deset žádostí navíc oproti současným zhruba 58.

Radnice dlouhodobě usiluje o zahrnutí nového zařazení do sítě Středočeského kraje. Zatím k tomu však nedošlo. „Kraj nám na základě několika rozhodnutí jejich zastupitelstva zařazení těchto lůžek neschválil,“ potvrdil starosta Příbrami Jan Konvalina. Dodal, že jednání pokračují a další proběhnou v následujícím týdnu se snahou nový domov pro seniory do krajské sítě dostat od začátku nového roku.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Vedení Příbrami doufá v kladné vyřízení, do té doby se však o provoz bude město starat samo. Pro celý příští rok má zajištěné dodávky energií. „Máme zafixováno až do konce příštího roku s tím, že jsme zhruba na polovině současných cen na trhu,“ potvrdil místostarosta města Martin Buršík. Příští rok tedy bude Příbram kupovat megawatt elektřiny za 5200 korun a plyn vyjde na 1700 korun.

Prostoru nového domova již požehnal katolický kněz a administrátor farnosti v Březových Horách Robert Cieszkowski. A protože se v těchto dnech připomíná výročí mučednické smrti svaté Ludmily, navrhl, aby se případným patronem domova, pokud by se hledal, stala právě babička svatého Václava.