VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Podomní prodejci už nebudou mít šanci

Příbram - Už brzy začne ve městě platit nový tržní řád. Nahradí ten původní, v několika částech již nefunkční a zpřehlední pravidla pro prodej a nabízení služeb mimo provozovny obchodů a restaurací. Zároveň zakazuje podomní a pochůzkový prodej a omezuje, až na jednu výjimku, dobu otevření restauračních předzahrádek do 22.00 hodin.  

4.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Zuzana Černá

Velkou změnou oproti pů-vodnímu řádu je na celém území města Příbrami zaká-zán podomní prodej a pochůzkový prodej. Radním už totiž došla trpělivost s prak-tikami mnoha prodejců.

„Stížnosti občanů, především seniorů, které se týkají praktik a jednání některých podomních prodejců, přicházejí na radnici často. No-vým tržním řádem proto, stejně jako v mnohých jiných městech, tento prodej zakazujeme,“ uvedl starosta Příbrami Jindřich Vařeka a upozornil, že pokud přesto u někoho podomní prodejci zazvoní, má se obrátit na městskou policii.

„Prodejcům, kteří zákaz porušují, hrozí pokuta až 100 tisíc korun,“ doplnil sta-rosta. Na charitativní akce prováděné formou pochůzkového prodeje se nařízení Tržního řádu o zákazu pochůzkového prodeje nevztahuje.

Místostarosta města Václav Švenda upozornil, že na slavnosti a jiné příležitostné akce na náměstí TGM, jako jsou například adventní a jiné sportovní akce a kulturní slavnosti, pořádané během roku, se nařízení nového tržního řádu vztahovat nebude.

Nový tržní řád tvoří základ povolovacích řízení v souvislosti s restauračními předzahrádkami. „Předzahrádky patří k let-nímu koloritu města, jsou součástí jeho nabídky služeb a na přechodnou dobu poskytují i nové pracovní příležitosti. Ale někdy se proti nim obyvatelé bouří, a to zejména kvůli hluku a ruše-ní nočního klidu,“ uvedl sta-rosta s tím, že řád, stejně jako v minulosti, omezuje provoz předzahrádek na dobu od 8 do 22 hodin.

Jedinou výjimku nově dostala restaurace v Orlově, kde je maximální provozní doba v pátek a v sobotu prodloužena do 24 hodin.

„Předzahrádka restaurace Na samotě u lesa je v osadě Orlov, mimo město a bytovou zástavbu, její provoz tak ne-narušuje dobu nočního klidu,“ doplnil starosta s tím, že se jedná o první pokus výjimky. „Uvidíme, jak to bude fungovat,“ uzavřel.

Nový tržní řád nahradí původní, již nefunkční. Zásadními změnami jsou aktualizace platné legislativy, zjednodušení, zpřesnění ter-minologie a jednoznačné dořešení podomního a pochůzkového prodeje. Za porušení tržního řádu hrozí jak fyzické tak právnické osobě pokuta až 100 tisíc korun.

S podom-ním prodejem mají špatné zkušenosti také další obce na Příbramsku, zakázali ho například v Dobříši, Sedlčanech nebo Kosově Hoře. Strážníkům toto nařízení podle sedlčan-ského místostarosty Miro-slava Hölzela zlehčí práci.

„I kdyby měl prodejce všechny licence a náležitosti, tak tímto způsobem v Se-dlčanech nabízet nebo prodávat zboží nebude,“ řekl. Pokuta se v případě porušení vyhlášky fyzickou osobou může vyšplhat na 30 tisíc korun, pro právnickou osobu až do 200 tisíc korun.

I v Sedlčanech ale po změně vyhlášky zůstal zachován sezonní prodej, který se týká vánočních kaprů a stromků, nabízení produktů při trzích, které jsou na náměstí jednou měsíčně nebo při farmářských trzích konaných čtyřikrát ročně.

Plné znění nařízení jsou k dispozici na webových stránkách měst.

Autor: Karel Hutr

4.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

David Rath
22

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Netradičně přímo při závodě volili účastníci Trailmaniacs.
3

OBRAZEM: Volby na běžeckém závodě na Příbramsku

Příbram o svém vítězství nad Ústím rozhodla čtyřmi góly během patnácti minut

Příbram – Fotbalisté 1. FK Příbram přivítali ve dvanáctém kole FNL na domácím hřišti Ústí nad Labem, v jehož dresu se do známého prostředí vrátili bývalí hráči příbramského týmu Štěpán Kacafírek a Pavel Pilík. Příbramští fotbalisté utkání nakonec zvládli, když především díky zlepšenému výkonu ve druhém poločase a čtyřem brankám během patnácti minut zvítězili 4:0.  

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Dobříš – Sport mu dlouhou dobu nic neříkal, ale pak objevil kouzlo Muay Thai, kterému je nyní schopen obětovat naprosto cokoliv. Nejen o tom mluvil v rozhovoru Bernard Plavec.  

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení