Nejinak je tomu i v Příbrami, kde část veřejnosti s vývojem situace nesouhlasí. „Osobně mám s vládou, která bude podpořena KSČM, problém. Tato rehabilitace komunistů, je, navíc v roce, kdy si připomínáme 70 let od komunistického převratu v 1948, nepochopitelná. Jako bychom zapomněli na koncentrační tábory pro politické vězně, umučené a ve vykonstruovaných procesech popravené nevinné. Lidi zastřelené či usmrcené elektrickým proudem na hranicích nebo umělce, kteří v době svých největších tvůrčích sil měli zakázáno ve svém oboru pracovat, nebo jim byla ohýbána páteř a silou tlačeni do nesmyslného poklonkování socialistickému realismu,“ říká učitel Gymnázia pod Svatou Horou Tomáš Bílek.

Podobně vidí situaci i člen příbramského ochotnického divadelního spolku Půlnoc Tomáš Trávníček, podle kterého je koalice ANO a ČSSD z nouze ctnost a je výsledkem neochoty Andreje Babiše vzdát se vytouženého premiérského křesla. Také se mu nelíbí, že se nová vláda chce opírat o podporu komunistů. „To se mi vůbec nelíbí. Komunisté měli být po sametové revoluci postaveni mimo zákon. S nově vznikající vládou nesouhlasím, mám strach, kam to povede. Směřování KSČM je jasně dané a jasně to ukazují i jejich neustále se stupňující požadavky na potenciální koaliční partnery,“ dodává Trávníček s tím, že předčasné volby by zřejmě nic nevyřešili. „Je otázka, jestli je za současné situace možné najít jiné řešení. Prezident dává najevo, že sestavením vlády nikoho jiného než Babiše nepověří a s ANO nikdo kromě SPD, KSČM a ČSSD do vlády nepůjde. A předčasné volby? Průzkumy ukazují, že by dopadly přibližně stejně jako ty poslední, takže by nejspíš nic nezměnily,“ konstatuje příbramský divadelník.

Z návratu komunistů k moci ovšem někteří lidé příliš obav nemají. „Popravdě se politice věnuji minimálně. Volit chodím samozřejmě vždy a často nejsem spokojená s výsledkem. Co se týče komunistů, tak si nemyslím, že by se jim někdy vrátila síla, jakou měli v minulosti. Já jsem každopádně v té době byla dítě, tak si pochopitelně hodně věcí nevybavuji. Ale bohužel, co si lidi zvolili, to mají a ti co je nevolili, musí vyčkat do dalších voleb,“ říká Jana Puklová, předsedkyně charitativního spolku Radost příbramáčkům.

Názory na nově vznikající vládu se rozdělují i regionální politiky. Jejich názory víceméně kopírují jejich politickou příslušnost. Většina pravicově orientovaných veřejných činitelů s nově vznikající vládou nesouhlasí. „Vnímám ji jako prohru. Prohru občanů, kteří smýšlí podobně jako moje maličkost. A že nás není málo. Pro mne neuvěřitelné a ostuda ve vztahu k EU, NATO a demokraciím západního střihu i ke světu, ale hlavně k samotným nám samým, že se česká vláda bude po třiceti letech od revoluce opírat o podporu komunistů,“ říká příbramský opoziční zastupitel z hnutí Šance pro Příbram Vladimír Král s tím, že podle něj současná situace jinak než předčasnými volbami stejně nemůže nedopadnout. „Vidím to nejpozději na květen 2019,“ dodává Král.

Podobně se na celou věc dívá i příbramský místostarosta Václav Švenda z TOP 09. „Nelíbí se mi, že vláda hledá podporu u extrémistické strany, jako jsou komunisté a nesouhlasím s tím, že by se jakákoli vláda měla opírat o podporu kterékoli extrémistické strany,“ říká. Podle svých slov si nikdy po listopadu 89 nedokázal, ještě ani před měsícem, že by česká vláda hledala podporu u komunistů. „Mrzí mě to,“ dodává příbramský místostarosta. Předčasné volby podle něj jsou tou nejméně vhodnou variantou. „Osobně bych hledal jinou variantu k řešení. Možnosti tu byly. Pokud ANO vyhovělo požadavkům dalších politických stran například ODS, tak mohla vláda vzniknout dříve a premiér Andrej Babiš rozhodně nevyčerpal všechny možnosti pro její sestavení,“ konstatuje Švenda.

Naopak zástupci stran, které se na budoucí koalici mají podílet, situaci až tak kriticky nevnímají. „Domnívám se, že to je obrovská ostuda tradičních politických stran, které takovou situaci přímo vyvolaly,“ uvedl příbramský starosta zvolený za ANO Jindřich Vařeka a jako jeden z mála si myslí, že by současnou téměř patovou situaci vyřešily předčasné volby. „Já sám jsem zastánce předčasných voleb. Řešení by to bylo v případě, že by se do parlamentu nedostaly ty malé strany, které se tam nyní dostaly jen o tenký chlup a svá místa by uvolnily těm, kteří chtějí něco dělat,“ dodal.

„Myslím si, že potřebujeme už stabilní vládu. Ze začátku jsem si myslel, že by pro ČSSD bylo lepší zůstat v opozici a stabilizovat situaci ve straně. Začít ji stavět, jak se říká na zelené louce, ale nyní to vidím jako šanci, aby vláda mohla začít řádně fungovat,“ komentuje situaci bývalý příbramský radní a současný opoziční zastupitel za ČSSD Juraj Molnár. Ovšem některé požadavky komunistů vnímá jako přestřelené.

„Co se týká některých požadavků komunistů, tak už jsou přes čáru, to se týká například účasti vojáků v zahraničních misích, kde bychom měli dodržovat závazky vůči našim spojencům,“ říká bývalý voják. Podle něj by předčasné volby situaci zřejmě nevyřešily. „V tomto státě je už příliš voleb a řešit situaci dalšími, by nic nevyřešilo. Je lepší ta jednání dotáhnout, aby stát mohl začít fungovat, jak má,“ uzavírá Molnár.
Obdobně se na věc dívá i starosta Jinců z KSČM Josef Hála. „V sobotu jsme o podpoře vlády dlouze mluvili na ústředním výboru, kde vzešel například požadavek, abychom neposilovali vojenské zahraniční mise a aby měly tyto mise souhlas OSN. Nicméně potřebujeme, aby se konečně ustanovila vláda, aby ministerstva mohla začít rozhodovat a aby byli jasní ministři, protože ti současní jsou v demisi,“ připomíná jinecký starosta. Ani on nevidí lepší šanci v předčasných volbách. „Situace by po nich byla stejná, Andrej Babiš bude chtít v premiérském křesle zůstat, takže by to byla jen ztráta času a vyhozené peníze,“ dodává Josef Hála.