Měli jsme možnost sestoupit do podzemí a na vlastní kůži okusit teplotu pod povrchem. Vybrali jsme si Drkolnov, kde je zřejmě méně známá, ale nikoliv méně atraktivní prohlídková trasa Hornického muzea v Příbrami.
Mladý průvodce Honza nás ochotně zařadil ke skupině turistů, kteří se zrovna chystali pod zem.
Po skluzavce do dolu sjeli i dospělí
Už samotný začátek prohlídky je velmi zábavný a netradiční, protože člověk sjíždí po jednapadesát metrů dlouhé skluzavce, která vede šikmou štolou dolů do dalších návštěvních prostor. Lze samozřejmě sestoupit i po schodech, ale k tomu se nesnížili ani dospěláci.
Velmi brzy jsme začali pociťovat příjemně klesající teplotu, a když jsme dorazili dolů, uchvátil nás pohled na obrovské vodní kolo, které tam tomu všemu naprosto dominuje. Člověk zprvu ani nevnímá, že se ochladilo skoro o dvacet stupňů. Až když člověk rozdýchá prvotní údiv ze skluzavky a monstrózní podzemní stavby, začne si v těchto horkých dnech užívat nádherný pocit ochlazení.
Průvodce Honza povídal o historii a ukázal nám všechna zákoutí prohlídkové trasy na Drkolnově. Potom jsme se vydali po schodech směrem vzhůru zpět na rozpálený povrch zemský. Oproti štole bylo teprve tady jako v pekle.
V pondělí se lidé neochladí
Každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin si lidé v Příbrami mohou vybrat dokonce mezi čtyřmi prohlídkovými trasami různé délky a hloubky, kde se teplota pohybuje kolem deseti stupňů. V areálu dolu Anna návštěvníky sveze důlní vláček.
Také je paráda projít se Prokopskou štolou až k nejhlubší šachtě březohorského revíru (1600 m) nebo sfárat do podzemí výtahem a projít třičtvrtě kilometru dlouhou důlní chodbou zvanou Wasserlauf ze 16. století. Na důl Anna lze dojít z dolu Vojtěch spojovací vodní štolou z konce 18. století v délce 330 metrů.
AUTOŘI: MARKÉTA JANKOVSKÁ A ROBERT NUSL