Příbram má dvě „pohotovosti“, ale kam jít, když potřebujete neschopenku, léky na předpis nebo péči specialisty?

V Příbrami fungují jako pohotovost dvě zařízení. První provozuje záchranka na příbramské II. poliklinice. Jeden lékař slouží na pohotovosti pro dospělé od 17 do 22 hodin ve všední dny, o víkendech a svátcích od 8 do 22 hodin. Druhý lékař – zubař slouží v pátek od 14 do 19 hodin a soboty, neděle a svátky od 8 do 12 a od 14 do 19 hodin. Zubní pohotovost přitom není v kraji nic běžného. Podle primáře příbramské záchranky Čestmíra Kalíka by bez té příbramské museli Příbramáci až do Prahy. Poplatek za ošetření lékařem i zubařem na pohotovosti je 90 korun.

Druhým zařízením sloužícím lidem jako pohotovost je Oblastní nemocnice Příbram se svými specializovanými ambulancemi s non-stop provozem. Jde o takzvané pohotovosti na dětském oddělení, ORL, chirurgii a ortopedii včetně traumatologie, na gynekologii a porodnictví, očním, interním, na oddělení hematologie a krevní transfúze, biochemie a na rentgenu. „Všechna tato pracoviště jsou v jednom areálu, což je výhoda pro pacienty, ale i pro lékaře, kteří mají k dispozici odborníky z jiných oddělení a diagnostických provozů,“ poznamenala Monika Boušková, mluvčí nemocnice. Správné oddělení doporučí pacientovi personál telefonní ústředny i vrátnice.

Také v nemocnici pacient za ošetření „na pohotovosti“ zaplatí 90 korun. „K výběru poplatků u nás nepoužíváme automaty. Vybírá je zdravotní personál a až po komplexní zdravotní péči, která může zahrnovat i výkony několika pracovišť,“ doplnila Monika Boušková. Devadesátikorunový poplatek nemocnice účtuje pacientům, kteří zmíněná pracoviště navštíví po 17. hodině v pracovní dny, a nebo kdykoli o víkendech a o svátcích.

V areálu nemocnice je také lékárna, která vydává léky na předpis 24 hodin denně. Od 20 do 7 hodin ovšem vydává pouze léky předepsané lékařem pohotovosti.

Co se týče poplatků, pacient může být nemile překvapen, pokud navštíví pohotovost na poliklinice a lékař ho odešle na specializované pracoviště nemocnice. Podle Moniky Bouškové tak pacient zaplatí dvakrát devadesát korun, protože využije služeb dvou různých zdravotnických zařízení.
Další důležitý rozdíl mezi pohotovostí záchranky a nemocnicí je, že nemocnice pacientovi v případě potřeby vystaví neschopenku, zatímco pohotovost provozovaná záchrankou nikoli.

Primář záchranky Čestmír Kalík se obává, že kvůli poplatkům přibude záchranářům práce. Záchrance se totiž na rozdíl od pohotovosti neplatí. Může se tak stát, že si člověk, kterému se nebude chtít platit, zavolá záchranku místo toho, aby došel na pohotovost. „Bude to nejen pro nás zbytečný výjezd. Na zdravotnické úkony, které se obvykle na pohotovostech provádí, nejsme zařízení. Dokonce ani nemůžeme vystavit recept na lék,“ vysvětlil Kalík. Připustil, že někteří to asi zkusí. Brzy ale zjistí, že stejně budou muset druhý den k praktickému lékaři. „Samozřejmě jsou lidé, kteří si nejsou jistí, koho by měli vyhledat, jsou laici. To respektujeme a v mezích našich možností pomůžeme. Ale je zbytečné, aby nás volali k banalitám, které jsou sami schopni rozpoznat,“ uzavřel.