Jak se zdá, lékařská služba první pomoci neboli pohotovost bude brzy v menších městech přežitkem dob minulých. Ordinace, které dříve měly po nocích, o víkendech a o svátcích napilno, teď převážně zejí prázdnotou. Důvodem může být i skutečnost, že lidé nyní v případě potřeby převážně volají rychlou záchrannou službu.

„Bydlím v Dobříši už přes rok a ještě jsem pohotovost nevyužila. Je ale příjemné vědět, že tu něco takového existuje. Kdyby se něco stalo dítěti, určitě bych s ním na pohotovost vyrazila,“ řekla Eva Lidmilová před dobříšským zdravotním střediskem.

Názor, že pohotovost by měla být v každém městě, zastávali všichni námi oslovení lidé. Jde ale většinou spíš jen o pocit bezpečí, který v lidech převládá. Skutečnost je však nakonec jiná. Když se blízkému něco přihodí, většinou každý volá záchranku.

„Obce na lékařskou pohotovost nechtějí přispívat a nás stojí ročně tři sta tisíc. Podle mě jsou to vyhozené peníze. Využívali ji převážně už jen lidé v případě vysokých teplot a podobně. Zákroky se stejně vozily do příbramské nemocnice. V místě je rychlá záchranná služba, která v akutních záležitostech funguje bezpečně,“ vysvětlil starosta Dobříše Jaroslav Melša.

Lidé se zatím stále ještě mohou na lékařskou službu první pomoci pod Střediskem zdraví v Dobříši obracet o sobotách a nedělích od 8 do 18 hodin.