Organizátoři k patronátu nad lipami pozvali osobnosti, které jsou spojeny buď s Mníšeckem, nebo stromy a ochranou přírody. Herečka Jitka Stivínová pečuje o zahradu Stivínku v nedalekých Černolicích. Eva Vavroušková byla tajemnicí STUŽ a také manželkou tragicky zesnulého Josefa Vavrouška, prvního ministra životního prostředí ČR, který v Dobříši uspořádal historicky první evropskou konferenci o životním prostředí. Baskytarista Olympicu Milan Broum přímo z Mníšku pod Brdy pochází. Akademický sochař Petr Váňa, který pochází z Řevnic a žije v Dobřichovicích, restauroval právě sochu sv. Jana Nepomuckého, kolem níž budou lípy vysazeny (a také další sochy na Skalce a v Mníšku). Barokní areál patří městu Mníšek pod Brdy, ale je spjat i s církevním životem, proto organizátoři uvítali záštitu Jeho Eminence kardinála Dominika Duky nad Janovými lipami. Spolu s uvedenými patrony vysadí stromy i děti z mníšeckých Klubů malých debrujárů, které jsou partnery projektu a dlouhodobě stromy nejen na Skalce pozorují a učí se o nich.

Stromy obklopí sochu sv. Jana Nepomuckého, která stojí u vstupu do skaleckého areálu. Pětice stromů vychází ze symboliky spojené s legendou o sv. Janu, kdy se na hladině Vltavy, kam bylo shozeno jeho tělo, objevilo pět hvězd. Stromy byly u sochu od počátku, na jaře letošního roku musely být však kvůli špatnému zdravotnímu stavu pokáceny.

Smyslem vysazení lip je darovat mníšeckému areálu další krajinný prvek a další stromy, které jsou jeho nedílnou součástí.
Sounáležitost lidí z Mníšecka se Skalkou a Janovými lipami podpoří i navazující akce v sobotu 24. října, kdy bude vysazeno na Skalce dalších pět stromů. Tentokrát půjde o tzv. spolkové lípy, které společně vysadí mníšecké občanské organizace, například skauti, sokolové, mateřská centra apod.