VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pokud má dítě rybařinu v srdíčku, provází ho životem, říká Aleš Haluska

Rožmitál pod Třemšínem /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ - O rybářství, vzrůstajícím zájmu dětí a o tom, jak se daří přivádět nejmladší generaci k tomuto krásnému historickému řemeslu, odpovídal vedoucí rybářského kroužku Rožmitál pod Třemšínem a člen odboru mládeže Středočeského územního svazu Aleš Haluska.

11.10.2018
SDÍLEJ:

Vedoucí rybářského kroužku v Rožmitále pod Třemšínem a člen odboru mládeže Středočeského územního svazu Aleš Haluska.Foto: archiv Aleše Halusky

Byl tak velký zájem o rybářství vždy?
Řekl bych, že nebyl. Dříve se po většinu času rybářský koníček dědil po generacích. Děda na syna a tak dále. Dnes,díky větší popularitě rybářství a větší individuální činnosti s dětmi a pořádanými náborovými akcemi, se stav podstatně zlepšil a naše rybářské řady se začaly rozšiřovat.

Kolik máte nyní dětí v rybářském kroužku?
Naše domovská ČRS MO Rožmitál pod Třemšínem, pod kterou je náš rybářský kroužek veden, má v dnešní době 40 rybaříků. Jen před dvěma lety bylo tohle číslo poloviční. Při počtu 260 dospělých členů naší Místní organizace je stav mládeže z mého pohledu velmi dobrý. Příkladně ve Středočeském územním svazu, který sdružuje 37 807 dospělých členů, je 4 378 dětí a to je přeci krásné číslo.

Když děti odrostou, zůstávají u rybářství, nebo je to přejde?
To je zajisté v každém kroužků různé a hraje tady spousta aspektů, jako jsou například rodiče. Pokud, jak já říkám, má rybařinu dítě v srdíčku, a to se většinou odhalí dost brzy samotným přístupem dětí k rybařině, provází ho tenhle koníček celím životem. Nejhorší je přirozeně puberta, kdy naše mládež začíná jevit zájem o jiné věci, než je rybařina, a zde bych řekl, že přicházíme o nejvíce členů. Ze zkušenosti mohu říci, že spousta takových se v dospělosti k rybářskému sportu vrátí, ovšem ne všichni.

Je něco, co činnost rybářského kroužku komplikuje?
Tato otázka by byla jistě na delší vyprávění. Jako vedoucí mohu říci, že je to v dnešní době nárůst administrativy. Jak v různých žádostech o podporu, dotaci, zprávách o kroužku, táborech a podobně. Na druhou stranu musím říci, že Středočeský územní svaz – odbor mládeže každoročně pořádá pro všechny vedoucí ze Středočeského kraje aktiv vedoucích, zdravotnické školení, školení na vedoucí táborů a podobně. To nám hodně pomáhá prohlubovat znalosti a zkušenosti pro vedení. Největší bolestí je ale nedostatek vedoucích. Ve většině případů je vedoucí kroužku dobrovolná činnost a vykonávaná zcela bez náhrad. Stráveného času je mnoho a zodpovědnost za děti je přitom ohromná. V Rožmitále se nám povedlo zapojit rodiče, třeba maminky dětí, kteřé chodí do kroužku. Zapojily se naplno do činnosti kroužku, staly se i členy naší MO a dnes, už druhým rokem, plně vedou náš kroužek, za což jim patří velký dík, protože 40 dětí jeden vedoucí zvládnout nemůže.

Co by fungování kroužku podle vás nejvíc usnadnilo?
Řekl bych, že finance. Jak v odměně vedoucím, tak ve snadnějším přístupu k různým dotacím a podporám. Chod kroužku je dnes velice finančně náročný. A sehnat peníze na dopravu dětí, závody, ceny, různé exkurze, propagační a učební materiály, tábory, výlety a tak dále, si řada rybářských organizací dovolit nemůže. Za rožmitálský rybářský kroužek musím poděkovat městu Rožmitál, Středočeskému územnímu svazu, naší místní organizaci, ale i drobným sponzorům a podporovatelům našeho kroužku. Právě díky velké podpoře můžeme pro děti uspořádat spousty akcí, na kterých děti dostanou krásné dárky.

Co máte vy sám nejraději na rybaření?
Tak určitě krásu přírody okolo sebe a zážitek ve zdolávání krásných úlovků, jako asi každý rybář. Nicméně se za sportovního rybáře nepovažuji a ani tomu nevěnuji příliš času. Já se řadím spíše do kategorie profesionálních rybářů, neboť mne rybařina provází od dětství. Absolvoval jsem SOU Rybářské v Třeboni a pak se aktivně zapojil v naší MO, kde jsem letos 25 let členem. Jako člen výboru se věnuji spíše pracem v rybářství a rybníkářství jako takovém. Díky tomu také zapojujeme mládež do výlovů našich rybníků a vychováváme si tak další generaci tohoto krásného koníčka. Nicméně mě práce s rybářskou mládeží mne baví a naplňuje, vidět rozzářený dětský úsměv je pro mne jako vedoucího největší odměna. Práci s mládeží vidím jako smysluplnou, neboť v mladé generaci je naše budoucnost.

Jakou rybu a jakým způsobem upravenou jíte nejraději?
Mnoho mých rybářských kamarádů miluje dravce, štiky, okouny, candáty a sumce různě upravené. Proto asi řeknou, že jsem barbar, ale mojí nejoblíbenější rybou je řízek z kapra a pstruh po mlynářsku, kdy rybu osolíme, obalíme v mouce s trochou papriky a smažíme na másle. Rybí maso je velice zdravé a nemělo by tak chybět na našem jídelníčku. Rybí maso obsahuje více živin než kterékoliv jiné, významnou dávku bílkovin, různých vitamínů A, D, vzácný jód, rybí tuk, který je zdrojem omega – 3 mastných kyselin. Tyto látky výrazně snižují srdeční choroby, nemoci krevního oběhu, zdravý vývoj očí a mozku.

Autor: Šárka Spáčilová

11.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Učitel/ka 2. stupně se zaměřením na Český jazyk. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: učitel/ka 2. stupně se zaměřením na Český jazyk, Nástup: od 1.9.2018 Mzda: od 26 020,- Kč, Kontakt: Vöröšová Klára, tel.: 326 551 440, e-mail: info@5zs-pb.cz, Místo výkonu práce: Základní škola, Příbram VII, 28. října 1, Příbram VII. Pracoviště: Základní škola, příbram vii, 28. října 1, 28. října, č.p. 1, 261 01 Příbram 1. Informace: Klára Vöröšová, +420 326 551 440. Ostatní - Obsluha ostatních kotlů a příbuzných zařízení 10 000 Kč Obsluha ostatních kotlů a příbuzných zařízení Topiči. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 10000 kč, mzda max. 11000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice: topiči, Zkrácený úvazek (6 hodin týdně), Nástup: od 15.10.2018 do 15.5.2019. Mzda: 10 000,- až 11 000,- Kč, Kontakt: Bohumil Zbíral Ing., tel.: 318 595 171, Místo výkonu práce: OBEC BOROTICE, Borotice č.p. 27 a č.p. 34, 262 15 Borotice. Pracoviště: Obec borotice, 262 15 Borotice. Informace: Zbíral Bohumil, +420 318 595 171. Výroba - Výroba Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 14 000 Kč Ostatní zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci Dělníci ve výrobě potravin. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pozice: dělníci ve výrobě potravin, OC, Požadujeme manuální zručnost, spolehlivost, ochota učit se, zdravotní průkaz do potravinářství - výhodou jinak zařídíme., Zaměstnanecké výhody: příspěvek na stravování, čtvrtletní prémie, Nástup možný ihned. Mzda: 14 000,- až 18 000,- Kč, Kontakt: Skálová Jitka, tel.: 736 537 953, e-mail: mzdy@atlantikprodukt.cz, Místo výkonu práce: ATLANTIK PRODUKT Třešňák s.r.o. provozovna, Kňovická č.p. 1249, Sedlčany. Pracoviště: Atlantik produkt třešňák s.r.o. provozovna, Kňovická, č.p. 1249, 264 01 Sedlčany. Informace: Jitka Skálová, +420 736 537 953,318 820 402. Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 12 500 Kč Manipulační dělníci ve výrobě Výroba potravinářských výrobků, skladování, balení a manipulace se zbožím. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Pozice: výroba potravinářských výrobků, skladování, balení a manipulace se zbožím, OC, Jedná se o krátkodobé zaměstnání., Nástup: od 15.12.2018 do 14.3.2019. Mzda: 12 500,- Kč, Kontakt: Moskalenko Dmytro, tel.: 777 445 979, Místo výkonu práce: G - Aquarina s.r.o. provoz Uzeniny Příbram, a.s., Jinecká č.p. 315, Příbram I. Pracoviště: G - aquarina s.r.o. provoz, Jinecká, č.p. 315, 261 01 Příbram 1. Informace: Dmytro Moskalenko, +420 777 445 979.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kouč Josef Csaplár.
24

Csaplár po debaklu s Jabloncem: Hlavy by padat neměly

Záložník 1. FK Příbram Filip Hlúpik.
24

Hlúpik: Kdybych dal gól, zápas se mohl vyvíjet jinak

Za zvířátky se lze vydat i po sezoně

Střední Čechy - Vyrazit s dětmi za zvířátky bývá pro rodinné výlety sázkou na jistotu. Pomoci při rozhodování, kam se vydat, může brožura nově připravená Středočeskou centrálou cestovního ruchu, jejíž název hovoří jednoznačně: Za zvířátky do středních Čech. 

Co měl Masaryk společného s archeology?

Střední Čechy - Zájem o poznávání dávné i ještě dávnější minulosti prostřednictvím artefaktů, které odborníci nejen vykopou ze země, ale díky zmapování všech okolností nálezu dokážou vyčíst hotové příběhy, povzbudily v sobotu programy k Mezinárodnímu dni archeologie. Rozmanité aktivity nabídla desítka míst po celých středních Čechách.

Požár dodávky s nábytkem hasiči krotili 40 minut

Milín /FOTOGALERIE/ – Že je třináctka nešťastné číslo, věří pouze pověrčiví lidé – nicméně sobotní 13. hodina byla skutečně smolnou pro dodávku projíždějící Příbramskem nedaleko Milína. Na strakonické silnici I/4, přímo u autobusové zastávky Rtišovice, toto auto shořelo. Zachránit se je nepodařilo, přestože do boje s ohněm vyrazili nejen profesionální hasiči z Příbrami, ale na pomoc jim vyjeli také příslušníci dobrovolných sborů obcí Bohostice a Vrančice.

Příbram dostala od Jablonce kanára

Příbram /FOTOGALERIE/ – Ve dvanáctém kole FORTUNA:LIGY přivítali fotbalisté 1. FK Příbram na domácím hřišti Jablonec. Utkání se stalo jasnou záležitostí hostů, kteří i díky hattricku Michala Trávníka zvítězili vysoko 0:6.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT