Hromadný úhyn ryb na Orlické přehradě, k němuž došlo zhruba před dvěma týdny při upouštění vody, nenechává rybáře chladnými. Událost se prý podobala malé přírodní katastrofě, za kterou by měl být někdo potrestaný. Deník o případu informoval.

„V přehradě ležely stovky mrtvých metrových tolstolobiků, všichni potlučení, bez hlav a částí těl. Rybáři se starají a potom během chvíle někdo zabije takové množství obrovských ryb. Bude se tato věc nějak řešit a hledat nějaký viník, aby se něco podobného už neopakovalo?“ ptá se Zdeněk Krejsa.

„V tu chvíli člověk už nic nezachrání a jako rybáře se mě to samozřejmě dotklo. Jezdil jsem po vodě a všechno jsem dokumentoval. Předseda svazu se pak sešel s představitelem Povodí Vltavy a ministerstvem životního prostředí. Bylo nám řečeno, že se příště udělají opatření, aby se to neopakovalo a že chybějící ryby budou dosazené,“ řekl Deníku Jaroslav Řezníček, správce rybářského střediska na Údolní nádrži Orlík.

O tom, zda bude Povodí Vltavy nějakým způsobem potrestáno, se nyní jedná. Řekl to Deníku Robin Nase z České inspekce životního prostředí:

„V těchto dnech probíhá na hrázi Orlické přehrady kontrola krajského úřadu, odboru životního prostředí, kam jsme tuto záležitost předali k prozkoumání.Pokud se prokáže, že k úhynu ryb došlo špatnou manipulací na hrázi, budeme jednat o pokutě. Z našeho hlediska čistoty vod nedošlo k žádnému porušení. Záleží na vyjádření kraje.“

Povodí Vltavy zatím čeká, jak se situace vyvine. „Příští středu budeme jednat s rybáři a hledat příčiny. Zkusíme přijít na metodu, jak úhynu ryb příště zabránit,“ řekla mluvčí Povodí Vltavy Petra Krainová.