Návrat k původním hranicím devíti obcí, které leží na okraji dosavadního vojenského prostoru v Plzeňském kraji, budou zástupci kraje požadovat při jednáních s ministerstvy obrany a vnitra.

Krajští radní na svém jednání veškeré požadavky devíti obcí podpořili, řekl novinářům hejtman Milan Chovanec (ČSSD). Většina brdských obcí je na území středních Čech, jejich starostové se ve čtvrtek sešli v Příbrami.

Starostové ve svém komuniké, které zaslali plzeňskému hejtmanovi, požadují kromě „navrácení historických hranic katastrálních území“ (například kvůli umístění vodních zdrojů a řešení protipovodňových opatření) vyřešení komunikací a dopadových ploch spolu s krajem a ministerstvy a dále chtějí zajistit na území vojenského újezdu ochranu přírody a životního prostředí vyhlášením chráněné krajinné oblasti (CHKO). Čtyři obce z Plzeňského kraje, tedy Trokavec, Číčov, Dobřív a Těně, požadují navíc po státu vrátit historický majetek, především lesy, které byly podle starostů obcím „administrativně odebrány bez kompenzace“.

„Kraj všechny požadavky považuje za relevantní. Souhlasí s nimi a bude je podporovat,“ řekl Chovanec. Už v pátek chce domluvit termín jednání s středočeským kolegou Davidem Rathem (ČSSD). Schůzka, na níž by se měl domluvit společný postup a navrhnout memorandum, se má konat v polovině srpna. Příští úterý odpoledne se vedení kraje sejde v Plzni se všemi starosty osmi obcí, které leží v armádním prostoru.

Krajský radní pro životní prostředí Petr Smutný (ČSSD) uvedl, že Plzeňský kraj plánuje na území takzvané Ameriky vybudovat velký suchý poldr, který by pomohl ochránit město Rokycany před případnými povodněmi. „Armáda se tomu zatím bránila,“ dodal. Kraj chce pomoci také se zajištěním vody, protože brdské obce jí mají málo.

Vojenský prostor Brdy byl zřízen v roce 1927, kdy stát pozemky od obcí vykoupil. Po válce byl zmenšen a v roce 1950 opět zvětšen do současné podoby. Tehdy zřejmě stát od obcí nic nevykupoval a pozemky znárodnil.

„Důkazní břemeno (kvůli snahám čtyř obcí o navrácení historického majetku) bude na těchto obcích,“ uvedl hejtman. Podle Smutného není vyloučeno, že se bude muset navrácení majetku obcím řešit soudně.

Dodal, že po zrušení prostoru bude nutné ještě vyřešit tři obce, z toho dvě na území Plzeňského kraje, které zanikly. Jejich správní území se bude muset přičlenit k nějaké existující obci, protože „i z prázdného území plynou do obecní kasy daňové výnosy“.

Plzeňský kraj odmítá názor příbramského starosty Josefa Řiháka (ČSSD), který tvrdí že by bylo lepší, kdyby celé území bylo jednotné a spravoval ho pouze Středočeský kraj. Řihák míní, že CHKO by neměla zasahovat do dvou regionů - plzeňského a středočeského.

ČTK