Policisté provedli během tří dnů 155 kontrol. U motoristů sledovali například správné předjíždění cyklistů auty, především dodržení bočního odstupu a znamení o změně směru jízdy. U cyklistů se zaměřili třeba na to, jestli nejezdí po chodnících, neřídí pod vlivem alkoholu nebo zda mají kola v řádném technickém stavu.

„Hlídky při kontrole povinné výbavy jízdního kola zjišťovaly, jestli mají vepředu odrazky bílé barvy, vzadu červené, oranžové odrazky na paprscích kol a na pedálech. Za snížené viditelnosti musí mít kolo ještě bílý světlomet vepředu a červené světlo vzadu,“ upřesnila policejní komisařka Monika Schindlová a doplnila, že také musí být zaslepeny trubice řídítek.

Pokutu až dva tisíce korun může cyklista očekávat například za jízdu po chodníku, při přejíždění přechodu pro chodce, jízdu po nesprávné straně vozovky nebo i jízdu dvou lidí na jednom bicyklu.

„Za jízdu pod vlivem návykové látky hrozí cyklistům ve správním řízení pokuta až 20 tisíc korun, za odmítnutí podrobit se vyšetření na zjištění alkoholu je dokonce pokuta až 50 tisíc korun. Jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí také koloběžka, tudíž se pro jízdu na ní vztahují stejné povinnosti,“ doplnila komisařka.

Objíždění s odstupem

Motoristé mají od začátku letošního roku povinnost předjíždět cyklisty s bočním odstupem nejméně 1,5 metru. Na silnicích, kde je povolena maximální rychlost 30 kilometrů v hodině, je to jeden metr.

Jak takovou vzdálenost odhadnout? „Nejlépe je představit si, že předjíždíme automobil. Další pomůckou je, že pravé kolo auta je při předjíždění přibližně na středové čáře. Vzdálenost se měří od řidítek cyklisty, tedy od bodu, který nejvíce vystupuje do vozovky, u vozidel je to zrcátko. Důvodem tohoto odstupu je předcházení rizikovým situacím,“ vysvětlila komisařka. Cyklisté totiž mohou vybočit z přímého směru například při vyhýbání se nerovnostem na silnici nebo jejich jízdu ovlivní vzdušný vír.

Na Příbramsku vybrali policisté na pokutách 4,8 tisíce korun. „Dalších pět případů bylo oznámeno správnímu orgánu k dalšímu řešení. Šest řidičů bylo pod vlivem alkoholu, osm jich nebylo připoutáno bezpečnostním pásem, jeden automobil neměl vyhovující technický stav. Celkem čtyři cyklisté se dopustili dopravního přestupku,“ doplnila Schindlová.