"Reflexní prvek by měl být umístěn tak, aby byl dobře viditelný zepředu i zezadu pro ostatní účastníky silničního provozu. Chodci sami by však měli mít zodpovědný přístup při pohybu po komunikacích, spolu s cyklisty jsou ti nejzranitelnější. Příčinou mnoha tragických nehod je právě nedostatečná viditelnost. Používáním reflexních oděvních součástek a doplňků se zvyšuje světelný kontrast vůči pozadí a prodlužuje vzdálenost, na jakou jsou vidět," připomněla policejní mluvčí Monika Schindlová.

Také čtěte: Krytý bazén je v Sedlčanech stále hudbou budoucnosti

V pondělí se uskutečnila na Příbramsku dopravní akce zaměřená na viditelnost, tentokrát ale osádky vozidla. Policisté kontrolovali především technický stav automobilu a povinnou výbavu, do které patří výstražný trojúhelník, reflexní vesta, náhradní elektrické pojistky, náhradní žárovky, zvedák, klíč na matice kol, náhradní kolo nebo sada na opravu pneumatik a autolékárnička odpovídající zákonným normám.

Nepřehlédněte: V Brdech budou v příští sezoně běžecké tratě

"Cílem akce bylo také informování řidičů o povinnosti používat reflexní vestu. Při řešení technické závady nebo při dopravní nehodě by si jim měl motorista před vystoupením na sebe obléknout, proti by ji měl mít po ruce a ne v zavazadlovém prostoru. Na sobě by ji však měli mít i ostatní spolujezdci. Kontrolovaným šoférům hlídky předávaly reflexní vestu, která byla určena právě spolucestujícím," uvedla k policejní akci Monika Schindlová.