Průzkum se konal na území celého Středočeského kraje, kde celkem odpovídalo 2004 respondentů. V Příbrami se k otázkám policistů vyjádřilo 184 lidí. Jednotlivé dotazy směřovaly do oblasti bezpečnosti v místě bydliště a hodnocení práce policie.

Lidé věří, že policie pomůže rychle

Většina dotázaných byla s prací policie spokojená. Ale z průzkumu vyplynula řada oblastí pro zlepšení. Mezi jinými i eliminace korupčního jednání policistů. Celkem bylo v kraji zjištěno čtrnáct případů žádostí o úplatek, což je o tři případy méně než loni. Přesto z celého kraje Příbram vede. Letošní průzkum zaznamenal zkušenost s korupcí u čtyř respondentů oproti loňským pěti. Následuje Mladá Boleslav a Kutná Hora.

Podle průzkumu je stále málo policistů v ulicích a v souvislosti s tím lidé mají obavy z pouličních krádeží a z napadení. Téměř 84 procent dotázaných lidí v Příbrami si myslí, že jim bude rychle a účinně poskytnuta pomoc v případě nutnosti. O deset procent méně lidí je spokojeno s rychlostí reakce na ohlášenou událost.

Malý dohled nad silničním provozem

Horší je to podle lidí s dohlížením nad plynulostí silničního provozu. Tam se kladně vyjádřilo pouze 30 procent respondentů. Ve srovnání s loňským průzkumem se méně lidí obává vandalství, krádeže vozidla nebo vloupání do bytu.

Průzkum z celého kraje ukázal, že 82 procent dotázaných lidí se v místě svého bydliště cítí bezpečně. „Občané se obávají nejvíce vloupání do vozidla, následuje obava z vandalství, poškozování cizí věci, vloupání do domu či bytu, obava z krádeže vozidla, motocyklu, z ublížení na zdraví, krádeže kola nebo kapesní krádeže,“ uvedla policistka Lenka Pavlová.

Policie chce mít pod kontrolou korupci

Průzkum veřejného mínění tak naznačil, v čem by se měla policie zlepšit. Je to kontrola korupčního jednání vedením a inspekcí policie České republiky, společné hlídky státní a městské policie, tiskové konference pro veřejnost, více preventivních informací, více kontrol zvláště v nočních hodinách.

Policie dostala většinu dopisů děkovných

Za celý loňský rok posílali lidé na policii dopisy, bylo jich 194. Převažovaly prý ty kladné.

„Nejvíce dopisů odeslali občané, starostové obcí a pedagogové. Na Příbramsko přišlo šest dopisů. V nich například starosta Milína děkuje za zvýšený výkon služby v obci. Obvodnímu oddělení Příbram venkov bylo poděkováno za nalezení ztracené věci, dobříšským policistům za pomoc při kontaktování přítelkyně, kriminálce, dopravním policistům za pomoc při zajištění závodů. Sedlčanským policistům zaslala žena poděkování za profesionální přístup, když byla pokousána psem,“ pochlubila se mluvčí Pavlová a doplnila, že při výzkumu veřejného mínění bylo také slovně, přes tiskové mluvčí, poděkováno příbramským policistům za pomoc při hledání ztraceného manžela na Štědrý den a dále za pomoc před agresivním mužem, který týral svou manželku.