S nástupem nové velitelky městské policie Jaroslavy Vodičkové, kterou starosta Příbrami Josef Řihák jmenuje do funkce počátkem července, chce vedení města také změnit systém hlídek a přesunout sídlo strážníků na náměstí. Celou reorganizaci plánuje na září. Spočívá v tom, že stejně jako pracovníci technických služeb, i strážníci by nyní měli dostat přidělený jeden rajon. Zavedením nového systému by se tak mohl snížit počet vykradených aut ve městě, který podle policejních statistik odpovídá pěti vozidlům denně.

„Strážníci by se neměli zaměřovat jen na dávání botiček nebo na měření rychlosti na výpadovkách. Soustředit by se měli také na ochranu zdraví a majetku obyvatel. Já razím heslo policisté do ulic. Dokud nebudou v ulicích, nic se nezlepší,“ prohlásil Josef Řihák.

Pro příbramskou městskou policii pracuje 43 strážníků a podle starosty je nutné, aby se zlepšila spolupráce se státní policií. Ta má v Příbrami dlouhodobě nedostatek zaměstnanců. „Nyní chybí přibližně 35 policistů. I proto bychom měli více spolupracovat,“ dodal Řihák. Ten si nový systém hlídek představuje tak, že po konzultaci s novým velitelem se Příbram rozdělí na problémové oblasti, které by se přidělily jednotlivým strážníkům. „Procházeli by si vlastní rajony a podle druhu zásahů by byli finančně odměněni. Policisté jsou tu pro lidi, ne naopak. To je nutné si uvědomit,“ podotkl starosta.

Kromě výměny šefů strážníků, kterým dosud velí Karel Kupec, a změny systému hlídek chystá radnice projekt na rekonstrukci budovy na náměstí, kam by se měla policejní služebna v budoucnu přestěhovat. „Je prostornější jak pro strážníky tak pro obyvatele, kteří hledají pomoc. Vysokoškolsky vzdělaná
osmadvacetiletá Jaroslava Vodičková je jedinou ženou v kraji, která bude stát v čele městské policie. Pracovala od roku 2000 na policejní správě Středočeského kraje ve funkci policejní komisařky. Ještě před jejím jmenováním se objevil anonym, který ostře naráží na nedostatečnou praxi a nízký věk Vodičkové.

„Nebojím se toho, že jde o ženu. Naopak. Pro ženy bývá bezpečnost a zdraví obyvatel mnohdy důležitější než pro muže. Navíc posuzovat ji můžeme až za čas, a to podle toho, jakou práci odvede,“ uzavřel Řihák a zároveň odmítl tvrzení, že Vodičková je pro výkon této funkce mladá a také to, že nemá dostatečnou praxi. Dosavadnímu veliteli strážníků Karlu Kupcovi bude podle zpráv radnice nabídnuto místo zástupce velitele. To, zda nabídku přijme, se zatím neví.