Příbram/ Z ruzyňské vazební věznice přivezla v pondělí policejní eskorta Romana Vlka, který je obžalován ze série loupežných přepadení a napadení policisty. Ke všem činům se policii plně přiznal. Předvolaný soudní znalec označil při přelíčení bývalého strážce zákona za nezralého a lehkomyslného.

V benešovském, pelhřimovském, plzeňském, příbramském a klatovském okrese se pětadvacetiletý expolicista dopustil na podzim loňského roku přepadení čtyř benzinových pump, jedné sázkové kanceláře a pobočky banky. Jejich zaměstnance ve všech případech ohrožoval vlastní služební zbraní. Při policejním pronásledování po poslední loupeži, která se stala na Klatovsku, prorazil Vlk zátaras z vozů policie a jednoho člena zásahové jednotky lehce zranil.

Důvodem loupeží byly vysoké dluhy způsobené závislostí na hracích automatech. Dlužná částka dosáhla výše půl milionu korun a policista nebyl schopen peníze splácet.
Soudní znalec Jan Vymětal vypracoval odborný posudek k psychickému stavu obžalovaného, ve kterém mimo jiné konstatuje, že šance na nápravu pachatele je velmi vysoká a zdůrazňuje mladíkovu duševní nezralost.
„Obviněný Vlk je lehkomyslný, nepředvídá důsledky svých činů a je velice závislý na okolí, především na svých blízkých,“ řekl Jan Vymětal.
K hlavnímu líčení byl přizván i další znalec Ladislav Procházka, jenž potvrdil, že pachatel nebyl při konání trestné činnosti pod vlivem žádných drog, a také uvedl, že u obžalovaného nezjistil hráčství jako psychickou poruchu.


Soudní proces pokračuje výslechem svědků z řad policejní zásahové jednotky, kteří se zúčastnili zatýkání. Předseda senátu Jaroslav Špička předpokládá, že ve středu přijdou na řadu závěrečné řeči právních zástupců