VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Adam Wojciesky stráví dny smutku s hořícími svíčkami

Příbram - Česko vyhlásilo dny smutku na nadcházející dva víkendové dny. Tragédie, která se polskému národu stala, zasáhla i Poláky, kteří žijí mezi námi. V Dlouhé ulici v Příbrami je nenápadný krámek. Lidé tam chodí většinou v případě, když si potřebují takzvaně nechat udělat klíče. V tomhle krámku už přes dvacet let klíče vyrábí Adam Wojciesky. Narodil se v Polsku, ale v Příbrami žije už pětatřicet let.

16.4.2010
SDÍLEJ:

Adam Wojciesky z Příbrami.Foto: Markéta Jankovská

Adam Wojciesky nás přijal vlídně a ve stejném duchu si s námi popovídal. Právě se vrátil z pobytu v rodné zemi, kde chtěl nabrat síly. Místo toho ale prožil národní tragédii plnou slz a smutku.

Co to s vámi udělalo, když jste se dověděl o sobotní tragédii?

Ve středu po Velikonocích jsem jel do Polska, chtěl jsem týden trošku orazit, protože mě čeká operace oka kvůli zákalu. Byl jsem u sestry na křtinách. V sobotu jsme koukali na televizi na pohádky. Najednou přerušili vysílání a začaly zprávy o tom, co se stalo.
Abych řekl jako pravý vlastenec, Rusové neuznávali, že za události v Katyni mohli Stalinovci. Chtěli svalit vinu na Hitlerovce. Jenže nikdo nechtěl situaci vyostřit, a tak polský prezident se svými nejbližšími tam chtěli jet a ukázat světu, že jak je situace popsaná v historii, tak se nic nemění. Nakonec tam chudáci všichni zahynuli.
Jestliže doposud celý svět nevěřil, že to udělal Stalin, tak po téhle tragédii už tomu věří všichni.

Můžete popsat, jak lidé kolem vás prožívali den, kdy se tragédie stala?

Lidé strašně plakali a moc to prožívali. Začali se scházet lidé z Varšavy a blízkého okolí. Také jsme šli položit kytky a zapálit svíčky u prezidentského paláce. Bylo tam tolik lidí, že kdyby někdo potřeboval utéct, nebylo by to možné.

Myslíte, že by tady byli lidé smutní, kdyby se něco podobného stalo?

Nevím, to nedokážu odhadnout.

Vzbuzují u vás čeští politici důvěru?

Ani nějak ne, je to taková špinavá politika. Jako by jim šlo spíš o peníze než o zájmy lidí. Příkladem může být, že polská vláda podporovala především polské firmy, aby prosperovaly, aby se jim dobře dařilo, což tady tak zřejmé není.

Co vás sem do Příbrami kdysi přivedlo?

Přijel jsem na dva roky na stavbu syna v Milíně. Poznal jsem tady svou ženu. Začali jsme spolu chodit. Ona potom čekala rodinu a vzali jsme se. Už mi měl končit prodloužený pobyt.
Jenže tady vrcholil komunismus, ve Varšavě nebylo co k jídlu, tak jsme zůstali tady. Dříve se mi v Polsku vedlo dobře, měl jsem tam svůj byt.

Máte nějaké životní přání?

Chtěl bych ještě něco udělat pro děti, pomoci jim s bydlením. Aby se měli všichni trochu lépe.

Blíží se dny smutku, jakým způsobem je budete trávit? Myslíte si, že by se lidé měli o víkendu vzdát zábavy a kulturních akcí?

Nejsem toho názoru, že by to tak mělo být. My si například doma asi jen zapálíme svíčky. Každý v sobě cítí něco jiného, záleží na přesvědčení každého z nás.

Čemu jste se před odchodem z Polska věnoval?

Vyučil jsem se jako elektrotechnik, pracoval jsem jako promítač v kině, pak jsem dělal elektrikáře. Bylo za to málo peněz, tak jsem si udělal profesní řidičák na dodávku k firmě, která zásobovala silo v Milíně.

Přijel jste tedy za rodinou a už jste tu zůstal. Co bylo dál?

Když jsem se natrvalo přistěhoval k rodině, pracoval jsem u podniku služeb. Začal jsem trpět na astma, tak jsem poprosil vedoucího o jinou práci než jezdit se zásobováním. Tak jsem začal dělat klíče. Od jednadevadesátého roku je dělám soukromě až doteď.

Jak byste za tu dobu porovnal českou a polskou povahu?

Myslím, že Češi mají stejnou povahu jako Poláci. Nikdy jsem neměl pocit nějakého rozdílu.

Kolik máte v Polsku příbuzných? Nezazlívali vám, že jste odešel?

Mám tam dvě sestry. Nikdo mi odchod nevyčítal.

Autor: Markéta Lišková

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bojovník v Muay Thai Bernard Plavec.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

V Drahlíně se volit jezdilo i na kole.
124

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Papežem vyznamenaný skautský vedoucí navštívil Dobříš

Dobříš /FOTOGALERIE/ - Ve středu 11. října uspořádalo místní skautské středisko v Pastoračním centru sv. Tomáše v Dobříši kulturní podvečer. Na programu bylo promítání dokumentárního filmu o historii českého skautingu Skauti bez lilie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení