Celorepubliková akce je ideální i pro ty, kteří se do dluhové pasti chytili, aniž by o tom tušili. Milostivé léto se s velkou pravděpodobností již nebude opakovat a končí v pátek 28. ledna.

Město Příbram akci jednoznačně vítá a je připraveno pomoci. „Pokud jsou lidé v situaci, kdy by mohli milostivé léto využít, mohou se s dotazy obrátit na Sociální poradnu města Příbrami, kde jim pracovníci poradí, jakým způsobem postupovat,“ řekla mluvčí radnice Eva Švehlová.

Exekuce. Ilustrační foto.
Pokyny, jak se zbavit exekuce, mohou dlužníci dostat od zaměstnavatele

Do příbramské pokladny by touto cestou mohly přitéct desítky milionů korun. „Celkové pohledávky, včetně Městské realitní kanceláře, se pohybují okolo 45 milionů korun. Nejčastěji se jedná o dluh za nájem bytů a nebytových prostor a místní poplatek za odpad. Třetí nejčastějším důvodem jsou nezaplacené pokuty,“ potvrdila mluvčí s tím, že město bude i nadále dluhy vymáhat.

Lidé dluží i v Rožmitálu pod Třemšínem. I zde milostivé léto vidí jako dobrý krok. „Vzhledem k tomu, že jde o odpuštění úroků či dalších poplatků, dlužníci tak dostávají jedinečnou příležitost se svých závazků zbavit. Tato akce je podle mého názoru zapotřebí, protože dluhy v určité výši demotivují ke splácení,“ sdělil starosta Pavel Bártl.

Lidem v exekucích, kteří se často do neřešitelných problémů dostali třeba kvůli nezaplacení poplatku za odpad nebo jízdám tramvají načerno, se nabízí jedinečná šance, aby se ze svých dluhů vymanili
Zaplaťte dluh a jste „čistí“. Začíná Milostivé léto, exekutoři ale zuří

Připomněl, že v minulosti i městské zastupitelstvo odpouštělo úroky či poplatky, které byly kolikrát řádově vyšší než dluh samotný. „Čili i v tomto případě je milostivé léto pro nás lepší než například insolvence. Tu na sebe vyhlašují lidé, a město pak z dlužné částky dostane minimum,“ dodal.Rožmitálu pod Třemšínem v rámci různých pohledávek eviduje až jeden milion korun. „Převážná většina z těchto peněz se týká lidí, kteří městu dluží na nájmech,“ dodal starosta.