V pondělí se krajští radní shodli: Počkáme a uvidíme. „V tuto chvíli se nic nemění; počkáme, jaká vznikne vláda – jestli pravicová, nebo to nakonec bude jiná koalice – a jak se postaví k poplatkům. Podle toho budeme postupovat dál,“ řekl novinářům hejtman David Rath (ČSSD) s dodatkem, že hodně napoví návrhy na obsazení postu ministrů zdravotnictví a vnitra. Beze změn chce jeho administrativa ponechat hrazení poplatků za pacienty v krajských nemocnicích tak dlouho, jak to jen bude možné.

Ustoupit chce až v případě, kdy by kraji proplácení poplatků hrozily sankce. Pro takový případ je v záloze plán: v lékárnách krajských nemocnic ponechat dosavadní slevové kupony na třicetikorunové položky na receptu – a v nemocnicích přejít na „plzeňský model“: poplatky by se vybíraly, ale sociálně slabší pacienti by mohli poslat kraji žádost o jejich refundaci. Žádost by pak posoudil úřad, předal radním a ti by pak navrhli zastupitelům, komu vyhovět. Mohlo by se tak dít podle plzeňského vzoru jednou ročně, třeba v předvánočním čase. Hejtman soudí, že při uplatnění tohoto modelu by se zátěž, kterou poplatky představují pro rozpočet kraje, snížily asi o 95 procent.

Rathova administrativa zatím nechce nijak reagovat ani na doporučení Evropské komise, která proplácení poplatků v krajských zdravotnických zařízeních považuje za diskriminační a navrhuje jejich proplácení zrušit, anebo je hradit všude. Chce si prý počkat na písemné stanovisko a jeho autorizovaný překlad. „Pak musí říct právníci, jakou váhu to doporučení má a nakolik je závazné,“ konstatoval hejtman.