Dobrý den. Trápí mě jedna věc. Partner, se kterým žijeme společně přes sedm let, je už víc než rok bez práce. Někdy hledá nabídky a odepisuje, pak zase delší dobu trucuje kvůli odmítání, protože je mu přes padesát a firmy už o postarší a zkušené lidi nestojí. Chápu ho, ale tahle situace se nedá dlouho vydržet. Hádáme se, já mu vyčítám, že neutáhnu domácnost sama. Věnuje se poradna i těmto případům? Jak lidem bez práce, tak i jejím partnerům? Už si nevím rady, brzy budu zralá na prášky. Děkuji za reakci. Linda z Příbrami

Dobrý den Lindo,
dlouhodobá nezaměstnanost bývá skutečně velkým zásahem do života jednotlivce i jeho partnerského vztahu (a celé rodiny). Mění se role partnerů, způsob nakládání s časem, ale především finanční podmínky. Horší ekonomická situace vytváří napětí, o kterém píšete: zodpovědnost za materiální zajištění rodiny leží v této chvíli na Vás; a to, co Vás na této situaci trápí, nemusejí být jen praktické starosti o zabezpečení chodu domácnosti, ale i celá tíha této nechtěné zodpovědnosti, která Vás drtí a nakonec vede k hádkám a výčitkám: chtěla byste, aby se partner víc snažil. U nezaměstnaného partnera na druhou stranu mohou převažovat pocity zklamání, vzteku, nebo snížené sebehodnocení a strach z budoucnosti. Vystavování výčitkám pak může obavy nebo rozhořčení partnera ještě posílit a bludný kruh je na světě. Z Vašeho dopisu je zřejmé, že o pocitech a motivaci partnera uvažujete – to je dobrý začátek a dává naději pro chápající dialog mezi partnery. Naše poradna s touto problematikou pracuje, je možné využít službu pro jednotlivce (nezaměstnaného nebo jeho partnera) nebo pro celý pár. Přeji hodně štěstí.

Simona Krutská z Centra psychologicko sociálního poradenství Příbram

Také vy můžete zaslat dotaz do Poradny Deníku. Na téma mezilidských vztahů odpovídají odborníci z Centra psychologicko-sociálního poradenství Příbram. Neváhejte položit svůj dotaz na redakce.pribramsky@denik.cz, redakce Příbramského deníku se odborníků zeptá za vás.