Své dotazy na téma péče o domácí mazlíčky, mezilidských vztahů či domácího týrání, zasílejte na adresu marketa.jankovska@denik.cz nebo na toto místo.

Každá rubrika vychází v novinách jednou týdně a postupně bude každá otázka s odpovědí zveřejněná na webu.

Dnešní Poradna se týká péče o domácí mazlíčky.

Zimní posyp nedělá dobře psím tlapkám

Dobrý den. V zimě se s pejskem na procházce po městě, při venčení, jen stěží vyhneme posypům, soli. Náš labrador close Veterinář Pavel Vokrouhlík, Příbram - Zdaboř zoom_in někdy začne rázem kulhat a musím mu ihned na místě vyndat sůl z tlapky. Jak doma nejlépe tlapky po kontaktu s posypem ošetřit a je vhodné promazání třeba kokosovým olejem?

Dobrý den. 
V zimním období v městech trápí naše pejsky skutečně problém přímého kontaktu s posypovou solí nebo i kamennou drtí. Kamínky se často dostávají do meziprstních prostor, kde mohou i poměrně pevně uvíznout a působí podobně jako velký kamen v botě. Tlačí, odírají prsty a způsobují akutní bolest. Posypové soli při kontaktu s psími nášlapnými polštářky změkčují tvrdou tmavou plochu prstů, ta má pak tendenci praskat, otevírat se a tím muže dojít i k přímému kontaktu s živou tkání, schovanou pod tvrdou zrohovatělou vrstvou prstu a to může vyústit až v těžký zánět. Jako ochranu doporučujeme prsty před zimní vycházkou natřít ochranným balzámem na psí tlapky. Jako náhradu lze použít i běžný mastný pleťový krém. Po návratu domu tlapky opět opláchnout ve vlažné, nebo studené vodě. Nikoli teplé! A opět tlapky promazat a jemně promasírovat krémem. Pejsek si tak i zvyká na manipulaci a packami a celá procedura je mu po čase velice příjemná. Pavel Vokrouhlík, veterinář, klinika Na Zdaboři