Když bylo Jarmile z Příbrami čtrnáct let, otec se nechvalně vyjádřil k její postavě.

„Připadala jsem si úplně normální. Táta mi tehdy řekl, že mám velký zadek, ať si ty plavky raději neberu. Pak to začalo. Měla jsem strašně ráda jídlo. Tak jsem jedla, ale všechno jsem hned vyzvracela. Trvalo to dva roky, než jsem začala normálně jíst,“ vzpomíná Jarmila, dnes už maminka dvou dcer.
Takhle podobně mohou začít veliké problémy s příjmem potravy.

Cílem je zhubnout. Mnohdy stačí jedna uštěpačná poznámka někoho z rodiny nebo ze známých a rozjede se vlak, ze kterého se jen těžko vystupuje. Řeč je o bulimii nebo mentální anorexii. Bulimie se vypěstuje přejídáním a následným zvracením. Při mentální anorexii se naopak nejí vůbec. Tyto nebezpečné choroby se týkají většinou lidí na prahu dospívání.

Léčba trvá roky a bez pomoci přátel a rodiny je podle lékařů velice obtížná. Problémy s poruchami příjmu potravy se zabývá pražské občanské sdružení Anabell, které postupně rozšiřuje svou působnost do středočeských měst. Jedním z nich je i Příbram.

„Pro člověka s poruchou příjmu potravy je podpora při hledání cesty, jak z nemoci ven, klíčová. Často se potýká s mentální anorexií nebo bulimií mnoho let a změny se obává. S pomocí takzvané motivační terapie mu pomáháme ke změně jeho chování a společně hledáme motivaci k řešení vlastní nerozhodnosti a obav spjatých s nemocí,” přiblížila funkci poradny ředitelka organizace Jana Sladká Ševčíková.

Poradnu lidé nejdou v bývalé osmé osmé základní škole v Žežické ulici v Příbrami v sídle Magdaleny.

Kontakt na poradnu je 725 112 703, nebo pribram@anabell.cz. Více informací lidé naleznou na stránkách www.anabell.cz.