Poradna je podle zaměstnanců stále ještě ve fázi rozjezdu, protože prý trvá delší dobu, než se podobné zaříení dostane do povědomí lidí.

„Plánujeme znovu rozjet propagaci v nejbližší době, aby se mezi Příbramáky a okolní obyvatele dostala zpráva, že poradna funguje a že mají k dispozici možnost v případě problému poradnu také navštívit,“ uvedla sociální pracovnice Kateřina Lajbnerová.

Zatím je poradna otevřena pouze každé úterý, ale funguje také služba na telefonu. Ta je poskytována v pondělí, úterý a ve čtvrtek. Více informací lidé naleznou na stránkách www.anabell.cz.

„Momentálně se objednává tak jeden klient týdně, proto se v poradně fyzicky nacházíme zatím pouze v úterý. Vycházíme z potřeby klientů. Doposud za námi přišli pouze lidé z Příbrami,“ konstatovala Kateřina Lajbnerová.

Bulimie a mentální anorexie jsou vážná onemocnění, kterými se pracovníci v poradně zabývají.

„Onemocnění postihuje nejčastěji lidi od třinácti do dvaceti let, ale rozhodnutí řešit problém přichází většinou mezi dvaceti až pětadvaceti lety. Samozřejmě, že tato onemocnění propukají dříve, ale to je ještě fáze, kdy tito mladí lidé, většinou slečny, nemají chuť svůj problém řešit nebo jim připadá, že to není vůbec problém,“ sdělila Kateřina Lajbnerová.

Odhalit důvod, který byl příčinou onemocnění, je podle Lajbnerové velmi obtížný. Potíže se stravou jsou už pouze důsledkem něčeho, co se vyvíjí od dětství.

„Obecně se říká, že důvodem u těchto klientů je snížené sebevědomí, ale vypráví například o tom, jak to neměli jednoduché v rodině, že v určité době trpěli nadváhou, že se jim někdo vysmál a tak, takže v jediném případě může existovat hned několik důvodů,“ doplnila Lajbnerová.

Protože většinou chvíli trvá, než klient sebere odvahu a odhodlá se svěřit se a řešit problém, dělají zaměstnanci poradny neustálou propagaci. Materiály lidé najdou v lékárnách, obchodech i jiných veřejných místech. „Ve školách provádíme primární prevenci v podobě přednášek. Seznamujeme žáky s vážností onemocnění, na koho se mohou s problémem obrátit a další praktické informace,“ řekla Kateřina Lajbnerová.

Projekt poradenství ohledně bulimie a mentální anorexie funguje také díky podpoře z Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu ČR z operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost.

„Ještě nabízíme lidem ze Středočeského kraje Socioterapeutický víkendový program, který se jmenuje Najdi cíl svého života. Tam můžeme poskytnout ještě intenzivnější podporu než v poradnách,“ dodala závěrem Kateřina Lajbnerová.