Pokud mají lidé výhrady k příbramské nemocnici, většinou se netýkají porodnice. Ta je totiž dlouhodobě mezi nastávajícími maminkami vyhledávaným zařízením pro svůj přístup k rodičkám a novorozencům. Před několika dny na to dokonce „dostala potvrzení".

Ocenění za vzornou spolupráci na projektu Přirozený porod v porodnici (PPP) přijel lékařům a sestřičkám předat ředitel projektu RNDr. Tomáš Raiter (současně také řešitel projektu spokojenosti pacientů v nemocnicích Kvalita očima pacientů) a ředitelka serveru Babyweb.cz Adéla Stolaříková.

„Dvouletý pilotní projekt si kladl za cíl motivovat ke změně vedení porodů jak porodnice, tak rodičky. Porodnice, které se zapojily do projektu, jsou vedeny k lepší komunikaci a vytváření vlídného prostředí, rodičkám pak měl projekt ukázat, že v porodnici lze rodit přirozeně a přitom bezpečně, 
s laskavým přístupem a zachováním intimity prostředí. Záměrem projektu PPP bylo mimo jiné i snížení počtu domácích porodů," informovala Příbramský deník mluvčí příbramské nemocnice Jitka Kalousková.

Porodnice byly hodnoceny podle dvou úhlů pohledu. Tím prvním byla spokojenost rodiček, tím druhým statistika a hodnocení vybraných lékařských úkonů (například podíl císařských řezů, podíl porodů vedených porodní asistentkou, podíl nástřihů hráze a další).

Babyweb.cz sestavil dokument Desatero přirozeného porodu, který vychází z doporučení vydaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO), Českou gynekologicko-porodnickou společností (ČGPS), Dětským fondem OSN (UNICEF), Koalicí za zlepšení služeb 
v porodnictví (CIMS) a Mezinárodní iniciativou za porodní péči pro matku a dítě (IMBCI). „Chtěli jsme, aby zpracování dat, tvorba dotazníků a hodnocení bylo vysoce profesionální. Projekt PPP realizujeme jako součást renomovaného výzkumu Kvalita očima pacientů (KOP), jehož řešitelem je Tomáš Raiter, který má se sběrem dat ve zdravotnických zařízeních a následným vyhodnocováním desetileté zkušenosti. Projekt PPP podporuje také Všeobecná zdravotní pojišťovna České republiky", vysvětluje Adéla Stolaříková.

„Porodnická pracoviště sbírala emailové adresy rodiček během hospitalizace po porodu a my jsme následně rozesílali na tyto adresy pozvánky k vyplnění dotazníku s unikátním přístupovým kódem pro každou rodičku. Tím byla zajištěna kontrola souboru respondentek a vyloučen přístup neautorizovaných osob. Z celkového počtu 27 651 porodů v 15 českých porodnicích bylo osloveno a přizváno k vyplnění dotazníku celkem 10 749 rodiček," říká Tomáš Raiter a pokračuje: „s příbramskou porodnicí se nám pracovalo výborně a zdejšímu personálu i rodičkám velmi děkujeme. Je vidět, že se tady nastávajícím maminkám líbí."

Desatero přirozeného poroduDIALOG. Usilovat o dialog, vstřícnou komunikací a empatické jednání veškerého personálu.
INDIVIDUÁLNÍ PŘÍSTUP. Zohledňovat individuální přání a potřeby rodičky i novorozence po celou dobu pobytu v porodnici.
INFORMOVANOST. Informovat pravdivě, srozumitelně, bez zbytečného zastrašování a včas o všech úkonech v rámci poskytované péče.
RESPEKT. Respektovat intimitu a soukromí ženy, vyvarovat se familiárnosti v přístupu k ženě.
ODBORNOST. Sledovat a uplatňovat nejnovější odborná doporučení (WHO, ENCA apod.).
SOUHLAS. Provádět veškeré lékařské zásahy a medikaci pouze v opodstatněných případech a vždy na základě informovaného souhlasu rodičky.
BEZ POPLATKŮ. Nezpoplatňovat přítomnost blízké osoby u porodu a umožnit, aby ženu mohlo doprovázet více osob najednou.
SVOBODA. Volbu polohy ponechat ve všech dobách porodních na rozhodnutí rodičky.
STOP ŠKODLIVÉ SEPARACI. Podporovat raný kontakt „kůže na kůži" a samopřisátí. Zajistit nepřetržitou blízkost matky a dítěte po porodu i na oddělení šestinedělí. Vyšetřovat fyziologické funkce novorozence na těle matky nebo v její těsné blízkosti.
KOJENÍ. V maximální možné míře podporovat kojení, zajistit vlídnou a praktickou pomoc, naslouchat potřebám a požadavkům matky.
(Článek vznikl ve spolupráci s mluvčí nemocnice Jitkou Kalouskovou)