V úterý tu má do lavic zasednout 55 prvňáčků do dvou tříd. „Dvě první třídy zůstávají, ale jiná situace nastala u šesťáků, kteří k nám přicházejí z malotřídek. Museli jsme požádat o snížení kapacity, protože máme stoprocentní vytíženost. Nemůžeme se dostat nad 580 dětí, což už nyní splňujeme," říká ředitel školy Miloš Přibyl.

Největší prázdninovou úpravou byla výměna kotlů, školu teď budou vytápět plynové kondenzační kotle. Novinkou bude povinná technická výchova, k níž bude sloužit nové vybavení do stávající dílny v suterénu budovy.

Jak prožil prázdniny Miloš Přibyl?

Týden turistiky v Tatrách 
byl náročný, ale nádherný

close ŘEDITEL základní školy v Jiráskových sadech Miloš Přibyl. zoom_in

Pro koho určitě neplatí dva měsíce prázdnin, bývá vedení školy. Pár týdnů si vyžádá uzavření školního roku, mezi tím několik návštěv školy kvůli různým opravám a podobně a minimálně týden před začátkem školy už do práce. Jak vůbec trávil prázdniny ředitel školy v Jiráskových sadech Miloš Přibyl?

„Na začátku července se zakončuje školní rok a vypracovávají se rozvrhy a personalistika na další rok, nástup na dovolenou je tím pádem tak třetí červencový týden. Potom několik návštěv školy a kolem dvacátého srpna zase nastupuji. Celou dovolenou si pak vybírám o podzimních a vánočních prázdninách."

Prožil jste o prázdninách něco pěkného, kdy jste si uvědomil, že odpočíváte?
Ve vedrech jsem byl většinou u vody, letos jsem ve vodě strávil víc času než jindy v létě. Byl jsem týden v Tatrách na turistice. Šetřil jsem se, nedělali jsme tolik výstupů na štíty, jako v minulých letech. Je to ale zážitek, vynést si nahoru pití. Někdy si říkám, proč se plahočit nahoru, když tam není bufet, ale pak nahoře ten pocit je úžasný. Potkáváte stovky lidí nahoru i dolů a divím se, že v tomhle provozu je tak málo úrazů. Zvláště za deště. Ty skály už jsou tak ošoupané, uklouznout není problém.

Vraťme se tedy ke škole. Neplánujete nějakou novinku ve výuce?
Ministerstvo školství doporučilo pro tento školní rok rozšířit výuku technické výchovy. Získali jsme aprobovaného dílnaře. Kromě toho jsme dostali asi tři nabídky volnočasových aktivit zaměřených na techniku, tak jsme dbali na dovybavení školní dílny. Myslím, že je to správný trend. děti budou zase o něco šikovnější.

Na základní školu vzpomínám ráda

close V MASCE klauna dnes přivítá své nové prvňáčky učitelka v Jiráskových sadech Jaroslava Sadílková. zoom_in

První třída Jaroslavy Sadílkové v Jiráskových sadech je jako klícka. Dnes přivítá nové tváře, které povede k druhému stupni a vypadá to, že se moc těší. I když, jak ještě se slzami v očích přiznává, pocity z loučení s předešlou třídou ještě neodezněly.

Na svou první třídu si nevzpomínáte, ale chtěla byste být v kůži dnešních prvňáčků?

Chtěla. Nepamatuji se, jestli jsme my měli takových pomůcek. Dnes toho děti dostávají hodně, rodiče prožívají začátek vzdělávání svého dítěte víc, i přístup k dětem je jiný.

Jaký ve vás zůstal dojem z prvního stupně?
Na školu mám hezké vzpomínky a nebyli učitelé, které bych neměla ráda. I později jsem při studiích měla příjemné kantory.

První paní učitelka…?
Paní Kopáčková, tu si pamatuju. Už byla starší, ale moc hodná.

Nesla jste si ze základní školy nějaká přátelství?
Ať jsem byla v Chebu nebo v Karlových Varech (stěhovali jsme se), měla jsem kamarádů plno. Těch dopisů, co jsem dostávala, bylo hodně. Půlka třídy mi napsala a já všem odepisovala. Tenkrát nebyl internet, všechno pěkně poštou. Kamarádství nám tehdy zůstávalo hodně dlouho.

Jaký je pro vás přechod na nové tváře, když dovedete děti do druhého stupně a má přijít nová parta?
Loučení s dětmi je hrozně těžký. Obrečela jsem to a ještě teď se mi stahuje krk. Lehčí je to v tom, že se budeme ve škole potkávat, slíbily, že mi pomohou s prvňáčky. Moc si přeji, aby nové děti byly stejně tak bezvadné, jako ty předešlé.

Nově vybavená dílna naučí děti vyznat se v nářadí

close NOVÝ učitel technické výchovy v Jiráskových sadech Pavel Křížek v dovybavené dílně. zoom_in Dílna v suterénu školy v Jiráskových sadech je momentálně místností s nejpříjemnější teplotou v současných horkých dnech. A ne že by se to novému učiteli technické výchovy Pavlu Křížkovi nelíbilo.

Asi máte představu, co by se dnešní děti potřebovaly naučit… Čím byste chtěl začít?
Přemýšlím o tom neustále. Chci je naučit pracovat s nářadím, které tu je, aby získaly základy v hygieně, jak si po práci uklidit a rozhodně chci dětem ukázat různé technické činnosti s hoblíkem, mám tu na ukázku různá nářadí, které sice nebudou používat denně, ale chtěl bych, aby se vyznaly. I doma ve městě potřebují šroubovák, tak proč nemít třeba oboustranný?

Vzpomínám si na moje dílny, na broušení plexiskla pod nekompromisním starým učitelem. Taky budete neústupný při známkování?
Našel jsem tu pár návodů na výrobky, tak je přizpůsobím vybavení. Někdo bude rychlejší, někdo pomalejší a tak vymýšlím výrobek, který by stihli všichni.

Lékárničku máte?
Tu ještě pořádně dovybavím o obvazy a náplasti, doufám, že nebude tolik potřeba.