Celoročně využívaný komplex na Monínci, v blízkosti města Sedlec-Prčice, kde sezonu lyžování zahajovali jako první v České republice již 17. listopadu, nespoléhá jen na polohu v oblasti takzvané České Sibiře. Má unikátní systém zasněžování a nově také využívá „recyklaci“ spojenou s uskladněním zbylého sněhu pro příští zimu.
To umožňuje speciální textilie, využívaná i proti tání ledovců, vysvětlil ředitel Areálu Monínec Jaroslav Krejčí ml. S předčasným příchodem jarního počasí zde bojovali úporně a úspěšně. Razantní oteplení však způsobilo, že vrstva technického sněhu mizela prakticky přímo před očima.
Na Monínci zahájili lyžařskou sezonu už 17. listopadu:
V samém závěru sezony se v některých místech snížila její mocnost na 20 centimetrů. A mimo sjezdovku to zde vypadá spíš jako na přelomu dubna a května. Ještě přes měsícem, v polovině února, kdy už leckde jinde bojovali s nepřízní počasí, zde měli nejvyšší vrstvu sněhu v celé republice: 75 centimetrů.
V posledních dnech se provoz se na Monínci postupně omezuje. Již týden, od 7. března, nejezdí hotelový vlek; od úterý 12. března bylo ukončeno večerní lyžování. Zůstalo pouze denní, mezi devátou a šestnáctou hodinou. S možností využít jak hlavní sedačkovou lanovku, tak navazující horní kotvu.
I to se však záhy stane vzpomínkou. Zábava ale pokračuje – a již sklonku března Monínec pozve návštěvníky na velikonoční veselí s rodinným programem připraveným na poslední víkend v měsíci.
Ostatní skiareály ve středních Čechách, jež zde fungují v bližším okolí Prahy a na Příbramsku, ukončily provoz už dříve. Nejdéle se z nich v boji s oteplením provázeným oblevou (kdy další problémy navíc přinášely dešťové srážky) držel ten chotouňský na Praze-západ. Tam provozovatelé spustili vleky naposledy 28. února. Bylo to v době, kdy v nezvykle krátké sezoně už měla zavřeno i řada středisek přímo v horských oblastech.