Potápěči z poříční policie Slapy pokračují už druhý týden s pátráním po obou mužích pod hladinou.
Oba muži ve věku třiačtyřicet a dvaapadesát let se zřejmě plavili na pramici někde v okolí kempu Popelíky. Rybáři jsou nezvěstní od 12. února, kdy manželka mladšího z nich oznámila policii, že se manžel vydal na ryby a nebere mobil.
Policie rozjela pátrací akci, do níž zapojila vrtulník a potápěče. Posádka vrtulníku našla na hladině převrácenou loďku, která patřila třiačtyřicetiletému muži. Potápěči potom nalezli batoh. V něm byly osobní věci a doklady. Ty ale patřily staršímu z rybářů. Místo jednoho pohřešovaného tak byli najednou dva.
Pátrání podle policistů stěžuje fakt, že vůbec netuší, kde se neštěstí odehrálo. Musí proto vycházet z místa nálezu lodi, batohu, a také podle směru proudu.
Potápěči tak den po dni postupně rozšiřují oblast, kterou prohledávají.
Policisté si v úterý přivezli na pomoc přetlakovou komoru. Mají toto zařízení jediné, a to v Brně. Dekompresní komora se používá při ponorech do velkých hloubek. Na břehu je připravená k využití pouze pro případy, kdyby se něco některému z potápěčů přihodilo. Komora umožňuje simulovat hloubku až do 100 metrů. Zařízení, které vyšlo zhruba na jeden milion korun, se vozí v kabině na podvozku Tatry.
Než se v úterý žabí muži pustili do hledání, bičoval břeh přehrady ostrý vítr a sníh. Ale pod hladinou také nebylo dvakrát příjemně. Teplota vody je čtyři stupně Celsia, při dně jen tři. Viditelnost pod vodou je maximálně tři metry. Ačkoliv jsou potápěči dobře vystrojeni a mají i vyhřívanou kombinézu, chladu se zcela neubrání.
„Potápíme se ve třech dvoučlenných skupinách. Postupně se vystřídáme. Pod vodu v těchto hloubkách pod 40 metrů smí člověk ten den pouze jednou,“ uvedl před ponorem Stanislav Ledvina, který je hlavním potápěčským instruktorem policie.
V místech, kde potápěči pátrají po ztracených rybářích, je hloubka asi 68 metrů. V úterý začali s hledáním ve vodě u skalnatého břehu na druhé straně malého výběžku, který se zařezává proti pláži v kempu do orlického jezera.
V pátrání mají pokračovat ještě ve středu. Pak se podle policejní mluvčí Lenky Pavlové rozhodne o dalším postupu.
V prvních dnech objevili policejní potápěči kromě vojenské krosny i další věci, které měli rybáři v době tragédie v pramici.
Neštěstí přežil pouze pes, který se objevil několik kilometrů daleko od místa, kde pravidelně mladší z mužů kotvil pramici a kde zůstalo jeho zaparkované auto. Pes byl totiž také na lodi a dokázal doplavat ke břehu.