Pro mnohé se zdá být ideálním řešením zřízení městského kulturního střediska, které by mělo o jednotlivých akcích přehled a mohlo by je případně ohledně termínů lépe koordinovat. Nicméně zatím se ho stále nepodařilo zřídit, přestože jeho zřízení uvádělo ve svém volebním programu v minulých komunálních volbách hned několik politických stran.

„Vnímáme potřebu něčeho jako městského kulturního střediska, které by mělo přehled o konání jednotlivých akcí a mohlo je případě lépe koordinovat. Podle nás by mělo pracovat nezávisle na odboru kultury a bude záležet na příštím vedení města, zda bude mít vůli k jeho vzniku,“ konstatoval místostarosta Václav Švenda s tím, že s mnohými pořadateli kulturních akcí se snažil jednat, aby termín své akce posunuli, ale ve většině případů marně.

Například vždy první sobotu v září se v Příbrami sejde hned pět velkých akcí. Koná se tradiční dvoudenní výstava nožů a chladných zbraní, nyní už městská slavnost Svatohorská šalmaj, Den železnice, Běh hasičů do Svatohorských schodů a Běh Kovohutěmi. „S některými pořadateli jsem jednal osobně a zrovna například v tomto případě oni konání svých akcí v jeden den nevnímají jako kanibalizaci, ale spíš jako součinnost. To je například případ Dne železnice a Běhu Kovohutěmi,“ vysvětluje příbramský místostarosta.

Podobná situace byla i první zářijový den, kdy se ve městě také konalo několik akcí jako country a folkový festival Příbramský huntík Zdeňka Hejkrlíka, festival jídla a pití Piknik na Nováku, Den pro zvíře v lesoparku Litavka či 124 let sportovního klubu Spartak. Je pravdou, že tentokrát se na nižší návštěvnosti všech zmíněných akcí podepsalo i chladné a deštivé počasí, nicméně například mezi návštěvníky Huntíku bylo slyšet, že se celé prázdniny v Příbrami téměř nic neděje a pak se sejde několik akcí v jeden den. „Poslední dobou se tak stává, že akcí je hodně, ale nejsou na nich lidé,“ posteskla si na akci členka taneční skupiny Zářící ženy Jarmila Kovářová.

Ostatně tento spolek v těchto dnech právě řeší, kdy uspořádá svůj podzimní Country bál, protože počet volných termínů se rychle tenčí a tak akci zřejmě uskuteční 17. listopadu, i přesto, že na stejný den připadá letošní Noc divadel. Podobně je na tom i divadelní spolek Půlnoc, který každoročně pořádá v Příbrami Příbramskou neckyádu. „Za šest let, co ji pořádáme, se ani jednou nekonala ve stejný termín, protože jsme jí museli vždy kvůli něčemu posunout, takže máme rozpětí od konce června do začátku září,“ říká prezident spolku Půlnoc Ondřej Dufek.

Po koordinaci pořádání kulturních a dalších akcí volali nejrůznější spolky a organizace v Příbrami několik let, proto jim vedení města podalo pomocnou ruku v podobě webového městského kalendáře akcí. V něm však většina spolků své akce nezveřejňuje. „U městského kalendáře akcí je hlavní problém v tom, že spolky a organizace, které po něm tolik volali, své akce prostě do kalendáře nedávají. Prakticky tuto bezplatnou službu v současné době vyžívá pouze archiv, galerie, divadlo, knihovna a občas Svatá Hora,“ říká ředitelka Galerie Františka Drtikola Hana Ročňáková, která stála u zrodu této služby.

Smysl kalendáře měl být v tom, že organizátor nahlásí buď přes příbramskou galerii, nebo odbor kultury termín, kdy by chtěl svou akci uskutečnit a může tak zjistit, že je termín volný, nebo naopak se už v daný den plánuje nějaká jiná kulturní, sportovní nebo společenská akce. V tom případě by si samozřejmě mohl vybrat jiný termín. „Problém je v tom, že většina pořadatelů není ochotná ze svých termínů ustoupit. Navíc my jako město je můžeme upozornit na to, že se v daný termín už nějaké akce konají, ale nemůžeme jim nařídit, aby akci udělali jindy,“ říká místostarosta Václav Švenda. Podle něj by v tom mohlo pomoci právě zřízení městského kulturního střediska, které by mohlo s pořadateli jednat o vhodnějších termínech. „Je to ale o mravenčí práci, ale věřím, že pokud by jim to někdo dlouhodobě vysvětloval, tak to význam mít bude,“ uzavírá příbramský místostarosta.