Jak dlouho již běháte?
Pravidelně běhám teprve od svých padesáti let, od roku 2003, kdy jsem skončil v příbramských Kovohutích. Do té doby jsem občas jezdil jenom na kole. Vlastně mě k běhání přiměly zdravotní důvody, byl jsem dost silný a měl i problémy s dýcháním. Tělo si vlastně řeklo samo, a tak jsem začal běhat pravidelně. Po nějakém čase jsem se začal i účastnit běžeckých závodů a zlepšilo se dýchání, klouby i ta váha šla dolu.

Připravoval jste se nějak speciálně na půlmaratón?
Speciálně ne, vlastně jsem se rozhodl běžet den ze dne. Výhodou je to, že závody běhám dost pravidelně. Rozhodl jsem se a přihlásil těsně před startem.

Běžel jste už nějaký půlmaratón?
Zkoušel jsem to asi třikrát, právě v Praze na Hervis Prague Half Marathonu a také jednou v Mělníku.

V které kategorii běháte a jak jste letos dopadl?
Nyní běhám v kategorii od 55 do 59 roků a na tom letošním půl maratónu jsem ve své kategorii doběhl jedenáctý. Když vezmu v úvahu, že se závodu účastnilo 8447 závodníků, tak jsem celkově doběhl na slušném místě. Byl jsem pět set devadesátý třetí.

Měl jste na závodě nějakou krizi?
Ze začátku jsem musel hodně závodníků předbíhat, abych se dostal víc dopředu, asi v polovině závodu, kolem desátého kilometru, jsem se dostal ve své kategorii až na páté místo. I když se mi běželo dobře, ke konci začal foukat silný protivítr a tak jsem doběhl až na jedenáctém místě.

Všiml jste si při závodu některých známých osobností?
Kdepak, soustředil jsem se jenom na závod, běželo se dost natěsno, po kolejích, po kostkách, tak jsem spíš dával pozor, abych nezpůsobil nějakou kolizi. Jen jsem věděl z tisku, že poběží i známý fotbalista Pavel Nedvěd.

Jestlipak vás předběhl?
Z výsledkové listiny jsem zjistil, že jsem jej naopak já předběhl asi o sedmnáct minut.

Myslíte, že Hervis Prague Half Marathon poběžíte i příští rok?
Poběžím určitě, díky letošnímu umístění bych mohl startovat někde víc vpředu a snad bych mohl dopadnout ještě lépe.

Bohouš Svoboda