Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povídka - Smrtipán

Když mu bylo pět let stal se svědkem okamžiku, kdy se do pastičky ve sklepě chytla myš. Při pohledu na toho umírajícího hlodavce mu celým tělem projel mrazivě příjemný pocit. Nemohl na ten zážitek zapomenout, a přestože byl ještě dítě, přehrával si ho v hlavě jako nejoblíbenější filmovou pohádku před spaním. Brzy se naučil rybařit a nejraději chytal v zakázaných vodách. Se slastí sobě vlastní si vychutnával to zakázané ovoce, které tolik zbožňoval. Medově se na jeho mlsně lačném jazyku rozplývalo a to tuze rád.

7.8.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: František Vejvoda

Do jeho osmnáctin chybělo pár měsíců a on bravurně ovládal ukradenou brokovnici. Do dřevěné pažby vyrýval zářezy skolených zvířat a že jich tam bylo jako naseto. V jeho zornicích se zrcadlila smrt laní, kolouchů, jelenů, divočáků, zajíců a lišek. Ostatní lesní zvířata považoval za nezáživný plevel, kterým pohrdal. Pevné silné ruce lačnily po dalších a dalších skalpech. Dokázal se celé hodiny dotýkat jejich bezvládných těl, ze kterých jeho přičiněním vyhasl život. V tu chvíli oplýval neochvějnou jistotou v sebe samotného a uchvacovalo ho to, že právě on určuje délku jejich životů. V duchu se pasoval na Smrtipána, přinášelo mu to samolibé uspokojení.

Právě odbila půlnoc a nebe se zahalilo do černočerného oparu. V dálce zahoukal sýček a z lesa vylétl vyplašený netopýr. Půlměsíc se schoval za mraky, jako kdyby tušil předzvěst něčeho nedobrého. Temný les utichl, za ta léta je dost moudrý na to, aby pochopil, že tu je jako mlčenlivý svědek, který má v korunách stromů ukrytá mnohá tajemství. Větve se v rytmu větru pohupují jednou blíže k nebi, po druhé k zemi.

Smrtipán si to zlehka našlapuje a v rukou pevně dřímá nabitou brokovnici. Jeho smysly prahnou po adrenalinovém opojení, a to dokáže přivodit jedině jejich smrt. Zrychleně dýchá a už se nemůže dočkat toho, až zamíří a vystřelí. Začíná být nevrlý a podrážděný, protože nikde není vidět ani živáček. Tma se dá krájet a on nevidí na krok. V tom se z houštiny valí hustý mlhový opar a jeho uši vstřebávají dunění snad stovek kopyt. Nechápe co se děje, cítí se ohrožený a podvedený a moc dobře tuší, že na ústup je příliš pozdě. Z houštiny vybíhají kostry zvířat, které se před ním rozpadají na kusy v jednu velkou hromadu. Lesem se rozléhá výkřik člověka, jenž se dívá smrti do očí.
Od té doby se na jeho hlavě objevily chomáče bílých vlasů, ale srdce začalo bít v tom rozumnějším rytmu a směr jeho životní cesty převálcovala nepřemožitelná síla pravdy o božích mlýnech, které melou pomalu, ale jistě.

Věra Zikanová7.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na pěší pouť do Santiaga se příbramský cestovatel vydal loni.
5

K pouti do Sanatiága inspiroval Jindřicha Smítku filmový dokument

Jiří Suchý a Jitka Molavcová s orchestrem divadla Semafor

V Příbrami zazní hity z divadla Semafor

Sedlčany si vezmou úvěr na modernizaci autobusového nádraží

Sedlčany – Starosta Sedlčan Jiří Burian před časem avizoval, že na 16. října svolá zastupitele města. Hlavním bodem programu měla být modernizace autobusového nádraží tedy přestupního terminálu, konkrétně způsob financování. To se ale nestalo. 

Překročil osmdesátku, na kurtech bývá od jara do podzimu

Sedlčany - Zbyněk Jetel je nejstarším sedlčanským tenistou. Na kurtech Sokola Sedlčany nebo u tréninkové zdi ho můžeme vidět od jara do podzimu. Dokud to jen trochu počasí dovolí, věnuje se bílému sportu denně alespoň hodinu.

Příbramští ochránci koček hledají podporu a pomoc

Příbram – Spolek pro kočku pomáhá opuštěným a nalezeným kočkám ve městě už šest let. Jeho hlavní činností je jak péče o kočky a koťata žijící venku, tak o ty nalezené, nemocné či nějak zraněné. 

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení