Škodu za zhruba 500 milionů korun způsobí každoročně nezodpovědní řidiči, kteří jezdí bez povinného ručení. Asi tři procenta z těchto nákladů pokryjí vybrané poplatky do garančního fondu České kanceláře pojistitelů, do kterého musí od letošního roku neplatiči pojistek přispívat, jinak jim hrozí soudní spory a exekuce. Toto nové nařízení ale zřejmě kladně zapůsobilo na svědomí majitelů aut. Z exekuce mají strach. I na Příbramsku se totiž počet registrovaných vozidel bez zaplacené pojistky snížil přibližně o čtvrtinu.

Tomáš Pospíšil z Příbrami měl také příležitost se poučit. Několik bezstarostných týdnů jezdil s nepojištěným autem. Měl v plánu se ho už brzy zbavit a nechtěl na krátký čas sjednávat povinné ručení. Tato taktika se mu však vymstila ve chvíli, kdy se už rozhodl auto převézt k likvidaci. Vyboural se.

„Nešlo o žádnou těžkou nehodu, převážně jen pár zohýbaných plechů. Nakonec jsem si ale musel trhat vlasy, protože mi kvůli neplatné pojistce přišla faktura na sedmdesát tisíc korun,“ okomentoval svou příhodu Tomáš Pospíšil.

Podle posledních informací České kanceláře pojistitelů se podíl nepojištěných vozidel vůči všem registrovaným snížil oproti loňskému roku ze 12,2 procenta na 8,7 procenta. Na Příbramsku se jedná přibližně o 6700 aut bez pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel.

„Toto číslo neudává vyloženě všechna vozidla, která se pohybují po veřejných komunikacích, nicméně se na ně vztahuje povinnost placení povinného ručení,“ uvedl vedoucí dopravního úřadu Jan Novák. Česká kancelář pojistitelů rozeslala zatím už téměř padesát tisíc upomínek dlužníkům a ještě tento rok má v plánu obeslat až statisíce dalších. V celé České republice se jedná o více než šest set tisíc případů. Do garančního fondu přispěli po obdržení upomínky lidé zatím 15,6 milionu korun.