VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Povodněmi poničené obce 
na Příbramsku odhadují škody

Příbramsko – Také obce na Příbramsku už počítají škody, které po sobě zanechala povodeň. Ta se především podepsala na komunikacích, poničila mosty a lávky.

11.6.2013
SDÍLEJ:

Poničený most v Novém Kníně.Foto: archiv obce

O uplynulém víkendu ve vodou postižených obcích nepanoval obvyklý klid, ale naopak se ve velkém uklízelo. Jako například v Novém Kníně, v jedné z nejpostiženějších obcí na Příbramsku.

„Hasiči toho o víkendu hodně zvládli. V sobotu jich nastoupilo 70 a v neděli 50. Konečně si mohli dát pauzu a ošetřit techniku," popsal víkendový úklid novoknínský starosta Tomáš Havlíček. Úklid nepořádku podle starosty odhalil škody, které se podle předběžných odhadů pohybují kolem 50 milionů korun. Řeka Kocába zničila obecní silnice, strhla mosty a lávky. Velká voda škodila i v Chotilsku, kde způsobil asi největší problémy místní rybník, patřící obci.

„Rybník přetekl a jeho hráz je děravá. Voda zaplavila zahrady. Velké problémy nám dělala voda valící se z lesů – zničila nám dvě místní komunikace, jednu z nich v délce asi pěti kilometrů," řekl Příbramskému deníku starosta Chotilska Jiří Šťástka. Co se týče škod, lze podle Šťástky předpokládat, že se můžou vyšplhat až k 17 milionům korun. 

V Kamýku, který patřil mezi obce s největším počtem vyplavených rodinných domů na Příbramsku, tipuje starosta Petr Halada škodu za 30 milionů korun. V Sedlčanech voda zničila městský majetek zhruba odhadem za 10 až 15 milionů. V Drážkově voda poničila nejen nájezdy na mostky přes Brzinu a několik nezpevněných cest, ale také jednu místní komunikaci, kterou obec nechala nově vyasfaltovat asi před osmi lety. Starosta Petr Kabyl tipuje škodu za víc než čtyři miliony korun.

Jak jsme v pondělí zjišťovali, vodou poničené obce si neoddechly ani o víkendu. Voda sice už klesla, ale místo odpočinku se obyvatelé za pomoci hasičů vrhli na úklid. Na náladě nikomu nepřidala ani předpověď počasí na další den, kdy se opět mělo vydatně rozpršet. „Byli jsme z toho na mrtvici. Hlídali jsme celou noc a sledovali srážkovou mapu. Bouřka se nám ale naštěstí vyhnula," řekl s úlevou starosta Nového Knína Tomáš Havlíček.

Ani lidé v Drážkově nebyli v klidu. Obyvatelé, kterým řeka Brzina zaplavila domy a sklepy, už měli o víkendu podle starosty Petra Kabyla celkem poklizeno. „Z dalších bouřek jsme byli ve stresu, ale nezasáhly nás. Také jsem čerpal vodu ze sklepa. Raději jsem odvolal dovolenou," obává se dalších dešťů drážkovský starosta.

Jak to nyní vypadá v Kamýku, kde Vltava vyplavila přes třicet domů? Situaci v pondělí popsala Příbramskému deníku obyvatelka Marie Černá: „Voda opadla, ale řeka je pořád plná. Silnice na Velkou a Švastalovu Lhotu jsou otevřené."

V Sedlčanech se také ještě včera dočerpávaly sklepy a podle místostarosty Miroslava Hölzela krize z počasí ještě neskončila. „Ještě prší," reagoval kolem pondělního poledne Hölzel. Přesto prý byla pohotovost v Sedlčanech odvolaná už v pátek. „Situaci monitoruje městská policie, víkend byl relativně v klidu," konstatoval místostarosta.

Pomoc není samozřejmá, lidé za ni děkují

JOSEF PECKA a Sbor dobrovolných hasičů Svaté Pole pomáhali u Jungerů při čerpání studny.

JOSEF PECKA a Sbor dobrovolných hasičů Svaté Pole pomáhali u Jungerů při čerpání studny.

„Děkuji za pomoc, kterou pan Pecka a Sbor dobrovolných hasičů Svaté Pole poskytli při záchranných a likvidačních pracích při povodni v červnu 2013 v obci Svaté Pole. Také firmě Dokas Dobříš za poskytnutí likvidačních prostředků a manželům Zůbkovým za pomoc při úklidu." Kamil Junger, Svaté Pole

Vodohospodáři nabízejí do konce června rozbor vody se slevouV souvislosti s povodněmi provádí 1. SčV zvýšené kontroly kvality vody ve vodovodní síti. Pitná voda i přes současnou povodňovou situaci splňuje hygienické limity. To však vodohospodářské společnosti mohou zaručit pouze ve spravovaných vodovodních sítích.

Majitelé studní a dalších vodních zdrojů ze zaplavených oblastí by nyní měli věnovat zvýšenou pozornost prověření jejich kvality. Z toho důvodu vodohospodáři z 1. SčV lidem nabízejí odborné rozbory vody s dvacetiprocentní slevou.

„Bez provedení rozborů nelze posoudit kvalitu pitné vody v soukromých vodních zdrojích studních či vrtech v zaplavených oblastech a ani míru jejich zasažení. Doporučujeme majitelům studen, aby si nechali udělat rozbory, a tím předešli nepříjemnostem z důvodu užívání kontaminované vody," upozornila mluvčí Kristina Blaszczyková.

V případě, že vzorek vody ze zaplavené studny donese zákazník do laboratoře společnosti nejdéle do 30. června, poskytne laboratoř 21 procent slevy na jeho rozbor, tj. rozbor za 655 korun bez DPH. Rozsah rozboru provede laboratoř v rozsahu vybraných ukazatelů, které vypovídají o kontaminaci zdroje.

Laboratoř přijímá vzorky pitných vod každé pondělí od 7 do 9 hodin, úterý od 7 do 15 hodin, nebo po telefonické dohodě. Případné dotazy je možné směřovat na telefonní číslo 721 315 770. Vzorky pitné vody doručené do laboratoře po 30. červnu budou účtovány v plné ceně rozboru, tj. za 829 korun bez DPH. 

Autor: Markéta Lišková

11.6.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kocouři budou chtít potvrdit postup do čtvrtfinále Českého poháru

Ilustrační foto

Viva ztratila v Mladé Boleslavi zdánlivě vyhraný zápas

Děti předaly finanční dar příbramské nemocnici

Příbram – Už téměř desetiletí finančně přispívají žáci ZŠ Jiráskovy sady na dětské oddělení příbramské nemocnice penězi ze školních projektů. Ani letošní rok nebí výjimkou. V pondělí 11. prosince předali zástupci žáků částku 9 103 korun řediteli příbramské nemocnice Stanislavu Holobradovi a primáři dětského oddělení Pavlu Marčekovi. 

Policie radí, jak bezpečně zacházet se zábavní pyrotechnikou

Příbramsko – Konec roku a vánoční čas je tradičně spjatý i se zapalováním svíček a prskavek, či s odpalováním nejrůznější zábavní pyrotechniky. V obou případech je ale potřeba dbát na bezpečnost a dodržovat pravidla správné manipulace. 

Středočeši dostávají nižší penze než Pražané. A pobírají je kratší dobu

Střední Čechy – Být penzistou-mužem v Kladně, v nejbližším okolí metropole nebo i v Mladé Boleslavi může být celkem příjemné. Alespoň z finančního pohledu. Stejně jako být důchodkyně opět poblíž Prahy nebo v Mladé Boleslavi. Naznačují to alespoň nejnovější údaje České správy sociálního zabezpečení o výši průměrných důchodů. 

Čtvrťáci ze Sedlčan si užili svoji velkou podnikatelskou premiéru

Sedlčany /FOTOGALERIE/ - V rámci výuky finanční gramotnosti v programu Abeceda peněz absolvovali v pondělí 11. prosince prodejní jarmark, na němž se pokusili zúročit své nově nabyté znalosti a prodejem vánočních dekorací, háčkovaných výrobků a svícnů vydělat své první peníze. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT