Například v Dobříši i Sedlčanech uspěly i strany a hnutí, které jsou tak trochu nováčky na místní politické scéně a tak se jednotlivé subjekty zatím spíš rozhlížejí, oťukávají a poznávají. Konkrétně v Dobříši se stalo vítězem voleb sdružení Pro Dobříš s 30,07 procenty.

„V současné době nás čekají ještě dvě schůzky, ale zatím je vše otevřené a více budeme vědět až příští týden,“ sdělila Deníku vedoucí kandidátky vítězného sdružení Jana Vlnasová. Podle jejích slov už mají za sebou první schůzky se zástupci ODS, KDU-ČSL, ČSSD, Otevřenou radnici a TOP 09 a čekají je ještě setkání se zástupci Starostů a nezávislých a s ANO.

„Chceme jednat se zástupci všech stran, které se dostaly do zastupitelstva, protože máme zájem spolupracovat se všemi zvolenými subjekty a ne jen s případnými koaličními partnery a proto si chceme o rámci možné spolupráce promluvit, aby se pak zabránilo vzniku nějakých třecích ploch,“ doplnila Jana Vlnasová s tím, že rozhodně sdružení Pro Dobříš nechce nic v předvolebních jednáních uspěchat.

Že povolební jednání v Dobříši pomalu začínají, potvrdil i lídr kandidátky ODS, která skončila druhá, Tomáš Vokurka. „Jednání probíhají, ale vzhledem k tomu, že je vše v počátku, tak víc k tomu nemohu sdělit,“ řekl.

Radnice v Dobříši.
Chystají se velké změny? Hnutí Pro Dobříš ovládlo volby

O podobně nové koalice se jedná i v Sedlčanech. Tam jsou jednání o to zajímavější, že první ODS i druzí STAN mají shodně po sedmi mandátech.

Zatímco ODS obhajuje svou pozici, kterou si ve městě drží už od roku 1990, tak pro zástupce STANU byly volby v Sedlčanech první zkušeností, i když ne tak docela, protože jednička jejich kandidátky Blanka Vilasová již v městském zastupitelstvu jako náhradnice seděla v končícím volebním období, takže není žádným nováčkem.

„S lídry všech zvolených stran jsem v telefonickém kontaktu a máme za sebou první schůzky, kde jsme si navzájem předložili nějaké rámcové možné podoby spolupráce,“ prozradil o probíhajících jednáních Blanka Vilasová s tím, že počátkem týdne se už zástupci STANu sešli se zástupci ODS a další jednání mají naplánované na příští pondělí.

Domluvenou schůzku potvrdil i současný starosta města Jiří Burian. „My jsme si mezi členy ODS řekli, jakou máme představu, máme za sebou první schůzku se zástupci STANu i dalších stran a v pondělí nás čeká druhé setkání se zástupci STAN,“ řekl.

V sedlčanském muzeu čekalo na voliče důstojné prostředí s uměleckými díly.
Vítězná ODS i druhý STAN mají v Sedlčanech stejně mandátů

Také v Příbrami se vyjednává o podobě možné koalice. Ve středu se měli setkat zástupci vítězného ANO se zástupci Pirátů, kteří získali v zastupitelstvu jeden mandát. Informaci nám potvrdil lídr příbramské pirátské kandidátky a zároveň zvolený zastupitel Antonín Schejbal. V úterý měli už druhou schůzku absolvovat s vítězem voleb zástupci druhé TOP 09, která v končícím volebním období tvořila s ANO v Příbrami koalici.

„Trumfy má v rukou vítěz a na něm bude záležet, jak bude vypadat budoucí koalice. Zatím je to padesát na padesát, že buď budeme v koalici pokračovat anebo skončíme v opozici. Na obě varianty jsme připravení,“ řekl Deníku před úterní schůzkou lídr kandidátky TOP 09 a současný místostarosta města Václav Švenda.

Volby v Příbrami na Březových Horách.
ANO v Příbrami obhájilo, ale podoba koalice je zatím neznámá