VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pozemkový úřad Příbram realizoval další stavby polních cest s využitím peněz z unie

PŘÍBRAM - Tak jako ostatní pozemkové úřady v republice i Pozemkový úřad Příbram realizoval v letech 2006 a 2007 další stavby polních cest s využitím finančních prostředků poskytovaných Evropskou unií v rámci operačních programů Rozvoj venkova a multifunkční zemědělství.

7.10.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Pancer Václav

Jedná se o čtyři polní cesty realizované v katastrálním území Tochovice. Výstavbu prováděly stavební firmy, které vzešly z výběrového řízení. Se všemi vybranými firmami již pozemkový úřad v minulosti spolupracoval, a tak i přes některé počáteční komplikace s navrženými změnami vrstev, lze spolupráci hodnotit kladně. Kontrolu provádění staveb zajišťují nejenom pracovníci pozemkového úřadu, ale velmi se nám osvědčil i výběr kvalitního stavebního dozoru.

 

Skutečností je, že cesty mají v rámci prováděných komplexních pozemkových úprav specifické postavení. Na rozdíl od samotných geodetických a projekčních prací, které jsou součástí KPÚ, je realizace cest jednou z věcí, která je patrná na první pohled každému. Jejich výstavba tak většinou probíhá pod kontrolou široké veřejnosti.
 
Jelikož díky socializaci vesnice zůstala v krajině po původních cestách pouze torza a mnohdy ani to ne, je snahou navrátit do krajiny její přirozenou funkčnost, zamezit erozi a především zpřístupnit pozemky. Výstavbou polních cest v katastrálním území Tochovice jsme se pokusili právě o obnovu komunikací, které budou opět sloužit nejenom vlastníkům přilehlých pozemků, ale které více či méně slouží i obecním zájmům jako například cyklistům, turistům apod.
 
Abychom ale byli konkrétní, pokusíme se stručně popsat jednotlivé stavby.
 
Jako první jsme začali v červnu 2006 s výstavbou dvou polních cest, které vedou souběžně z obce Tochovice. Cesta s označením RCH3 vede z Tochovic směrem k obci Modřovice. Stavěla ji firma SWIETELSKI stavební s r.o., je dlouhá 1,520 km. V celé délce je živičný kryt – asfaltobeton. Druhou cestou vedoucí z obce Tochovice směrem do Třebska byla cesta s označením NCH21. Cestu realizovala firma STRABAG a.s., je dlouhá 1,472km, v celé délce asfaltobetonová. Obě cesty byly kolaudovány v září 2006 a následně předány obci Tochovice. Nutno přiznat, že v současné době se veřejnosti uvedené stavby musí jevit jako neúplné. Je to zapříčiněno tím, že realizace se může provádět pouze v katastrálních územích, kde již proběhly komplexní pozemkové úpravy, proto jsme byli nuceni obě cesty ukončit na hranici katastru Tochovice, a tak v současnosti obě cesty končí uprostřed polí. Není to však konečný stav, již v současné době se připravuje otevření KPÚ v Třebsku a výhledově i v Modřovicích. V budoucnu tedy dojde k propojení výše zmíněných obcí.
 
V roce 2007 pak byly postaveny další dvě cesty, a to cesta s označením RCV 34 v délce 517 m, s povrchem z penetračního makadamu, vedoucí od komunikace Tochovice – Hořejany od kapličky směrem k hrázi malého rybníčku. Cesta byla realizována firmou LESOSTAVBY Třeboň a.s.. Druhá cesta s označením RCV 32 má délku 464m, povrch penetrační makadamem byla postavena firmou PROXIMA stavební společnost spol. s r.o.. Cesta se napojuje na komunikaci III. třídy Tochovice – Ostrov a jejím vybudováním došlo ke zpřístupnění nejenom okolních zemědělských pozemků, ale i oblasti Zámeckého rybníka.
 
Celkem byla vyčerpána z fondů EU na tyto stavby celková částka ve výši 20.758.680 Kč, kdy započítáním ostatních investičních nákladů hrazených z prostředků státního rozpočtu došlo k převedení na obec Tochovice jistě nemalé investice ve výši 22.219.868 Kč.
 
Z výše uvedených výsledků lze snadno vyvodit účel a smysl využití finančních prostředků, který je nezpochybnitelný, a naopak ve srovnání s jinými dotacemi naprosto prokazatelný a pro každou obec jistě přínosný. Tato investice má širokou možnost využití pro obyvatele venkovského regionu, zemědělce, vlastníky a všechny správce pozemků a zařízení. Mimo to umožňuje plnit funkci péče o krajinu a otevírá možnost čerpání dalších dotací na půdu. V neposlední řadě pozitivním jevem je i vliv na životní prostředí, krajinný ráz s jeho kulturně historickou funkcí, ochrana půdy a vody v rámci zemědělského půdního fondu.
 
Pozemkový úřad Příbram proto připravuje na období let 2007 až 2013 další projekty v rámci nového programu EAFRD.
 
Jsme přesvědčeni, že touto činností pozemkové úřady přispívají nejenom k využívání finančních prostředků z fondů EU, ale především k obnovení cestní sítě v regionu a zvýšení ekologické stability a propustnosti krajiny, o čemž právě zmiňované stavby jistě každého přesvědčí.
7.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volební místnost v Hlízově.
77

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Bojovník v Muay Thai Bernard Plavec.

Bernard Plavec: Sport pro mě býval sprosté slovo

Na Příbramsku je o volby rekordní zájem

Příbramsko /FOTOGALERIE/ - S úderem čtrnácté hodiny se včera na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení.  

OBRAZEM: Na Příbramsku začaly parlamentní volby

Příbramsko – S úderem 14 hodiny se dnes na Příbramsku otevřely dveře všech 228 volebních okrsků. Voliči dnes a zítra budou vybírat nové složení Parlamentu ČR z rekordních 31 politických uskupení. Volit mohli lidé včera až do 22 hodiny. 

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Lepší sedadla a třetí rozměr vrátily diváky do příbramského kina

Příbram – Jeden čas to s kinem vypadalo především kvůli návštěvnosti dost bledě, ale to je nyní už minulostí. Za první pololetí letošního roku byl průměrných počet 102 diváků na každé promítání. Příbramské kino je tak na druhém místě v návštěvnosti ze 188 sledovaných kin z celé republiky. Do těchto statistik se ale nezapočítávají multiplexy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení